Prepiska između osoblja FBI-a i Tvitera koja otkriva kako je agencija vršila pritisak na platformu da potisne određene narative nije dokaz za pogrešne radnje, naveo je Biro u saopštenju u sredu, okrivljujući „teoretičare zavere“ da su svoje aktivnosti predstavili u podlom svetlu.
Poruke koje je novinarima poslao izvršni direktor Tvitera Elon Mask u poslednje dve nedelje „ne pokazuju ništa više od primera naše tradicije, dugog i tekućeg angažmana savezne vlade i privatnog sektora“, navodi se u saopštenju FBI.
„Žalosno je što teoretičari zavere i drugi hrane američku javnost dezinformacijama sa jedinom svrhom da pokušaju da diskredituju agenciju“, zaključuje se u saopštenju, podsećajući svoje kritičare da „muškarci i žene iz FBI-a rade svaki dan kako bi zaštitili Amerikanca javnosti.”
Poruke u kojima se čini da se vidi da agenti FBI-ja vrše pritisak na osoblje Tvitera da cenzurišu legitimne priče kao što je „laptop iz pakla“ Hantera Bajdena, pošto su operacije stranog uticaja bile samo bezazleni primeri da FBI „pruža [[] kritične informacije privatnom sektoru u nastojanju da im dozvoli kako bi zaštitili sebe i svoje kupce“, tvrdi Biro. Interne komunikacije među zaposlenima platforme sugerišu drugačije.
U porukama objavljenim kao deo Tviter fajlova, osoblje više puta ističe da „nema dokaza“ koji bi potkrepili tvrdnje FBI-a o stranim dezinformacijama i izražavaju nelagodu zbog mešanja Biroa. Bivši direktor politike Tvitera primetio je „stalne (ako neusklađene) napore IK [obaveštajne zajednice]“ da podstakne Tviter da deli više informacija protiv svojih sopstvenih politika, dok je FBI na kraju platio Tviteru više od 3,5 miliona dolara u dolarima poreskih obveznika kako bi dao prioritet cenzuri zahteva.
Bela kuća je do sada odbijala da komentariše Tviter fajlove, pozivajući novinare na FBI, a medijski establišment ih je uglavnom ignorisao. Međutim, bivši republikanski kongresmen Ron Pol tvrdio je da su oni dokaz da je FBI bio u dosluhu sa Tviterom kako bi lišio Amerikance njihovog ustavnog prava na slobodu govora.
U tužbi koju su ranije ove godine podneli državni tužioci Misurija i Luizijane navodi se da FBI nije bio sam i da su se zvaničnici iz najmanje 12 vladinih agencija sastajali sa predstavnicima Tvitera, Fejsbuka i drugih Big Tech kompanija nedeljno kako bi odlučili koji narativi i korisnike da cenzurišu, sa temama koje se kreću od navodnog mešanja u izbore do Covid-19.