FBI pronašao više od 11.000 zapisa u Trampovoj kući

FBI pronašao više od 11.000 zapisa u Trampovoj kući

VAŠINGTON – FBI je pronašao više od 11.000 vladinih dokumenata i fotografija tokom pretresa 8. avgusta na imanju bivšeg predsednika Donalda Trampa na Floridi, kao i 48 praznih fascikli označenih kao „poverljivo“, prema sudskim spisima koji su otpečaćena u petak, piše Rojters.

Otpečaćenje američkog okružnog sudije Aileen Cannon u Vest Palm Biču usledilo je jedan dan nakon što je čula usmene argumente Trampovih advokata i dva glavna kontraobaveštajna tužioca Ministarstva pravde o tome da li treba da imenuje specijalnog majstora da sprovede pregled zaplenjenog materijala kod Trampa.

Kenon je odmah odložila donošenje odluke o tome da li da imenuje specijalnog upravnika, ali je rekla da će pristati da otkrije dva zapisa koje je podnelo Ministarstvo pravde.

Bivši američki državni tužilac Vilijam Bar, koga je Tramp imenovao, doveo je u pitanje korisnost takvog imenovanja.

„Mislim da u ovoj fazi, pošto su (FBI) već pregledali dokumente, mislim da je gubljenje vremena“ imati posebnog majstora, rekao je Bar u intervjuu za Foks njuz.

Bar, koji je napustio tu funkciju krajem decembra 2020, prkosio je Trampu tako što nije podržao njegove lažne tvrdnje da su mu predsednički izbori te godine ukradeni.

U intervjuu, Bar je dodao da ne vidi „legitiman razlog“ da Tramp ima dokumente na svom imanju na Floridi ako su poverljivi.

Dodao je: „Iskreno, skeptičan sam prema ovoj tvrdnji (trampove) da sam ‘deklasio sve’. Jer iskreno, mislim da je to vrlo malo verovatno, a drugo, ako bi on stajao iznad mnoštva kutija ne znajući šta je u njima i rekao ‘Ovim deklasifikujem sve ovde’, to bi bila takva zloupotreba, pokazao bi takvu nepromišljenost da je skoro gore od uzimanja dokumenata“.

Jedan od zapisa, objavljen u petak, pruža malo više detalja o 33 kutije i drugih predmeta koje je FBI pronašao u Trampovom imanju Mar-a-Lago, u okviru svoje tekuće krivične istrage o tome da li je nezakonito zadržao informacije o nacionalnoj odbrani i pokušao da ometaju sondu.

To pokazuje da su dokumenti sa oznakama klasifikacije povremeno mešani sa drugim predmetima kao što su knjige, časopisi i isečci iz novina.

Pronađeni su i neodređeni pokloni i odevni predmeti.

Od više od 11.000 vladinih zapisa i fotografija, 18 je označeno kao „strogo poverljivo“, 54 je označeno kao „tajno“, a 31 je označeno kao „poverljivo“, prema podacima Rojtersa o vladinom inventaru.

„Strogo poverljivo“ je najviši nivo klasifikacije, rezervisan za najstrože čuvane tajne zemlje.

Bilo je i 90 praznih fascikli, od kojih je 48 bilo označeno kao „poverljivo“, dok su drugi naznačili da ih treba vratiti sekretaru štaba/vojnom pomoćniku.

Nije jasno zašto su fascikle bile prazne, niti da li bi neki zapisi mogli da nedostaju.

Drugi zapis koji je otpečaćen je dokumentacija Ministarstva pravde na tri stranice u kojoj je sud obavešten o statusu pregleda zaplenjene dokumentacije od strane istražnog tima.

U tom podnesku od 30. avgusta navodi se da su istražitelji završili preliminarni pregled zaplenjenog materijala i da će dalje istraživati i intervjuisati još svedoka.

Krivična istraga Ministarstva pravde bi potencijalno mogla biti stavljena na pauzu ako Kenon pristane da imenuje specijalnog majstora koji će doći i sprovesti nezavisnu reviziju zaplenjene dokumentacije od strane treće strane.

Međutim, Kenon je na saslušanju u četvrtak nagovestila da bi možda bila voljna da dozvoli zvaničnicima američke obaveštajne službe da nastave da pregledaju materijale kao deo njihove procene štete po nacionalnu bezbednost, čak i ako bude imenovan specijalni upravnik.

Ministarstvo pravde je ranije u sudskim podnescima navelo da ima dokaze da su poverljivi dokumenti namerno prikriveni od FBI-a kada je pokušao da ih preuzme iz Trampove kuće u junu.

Ministarstvo pravde se takođe protivi imenovanju specijalnog upravnika, rekavši da dotični zapisi ne pripadaju Trampu i da on ne može da tvrdi da su pokriveni privilegijom izvršne vlasti, pravnom doktrinom koja se može koristiti za zaštitu nekih predsedničkih komunikacija.

Američka obaveštajna služba će sprovesti procenu rizika materijala iz Mar-a-Laga