FBI istražuje čipove američke proizvodnje u ruskim tenkovima

FBI istražuje čipove američke proizvodnje u ruskim tenkovima

FBI i američko Ministarstvo trgovine pokrenuli su istragu o tvrdnjama da su kompjuterski čipovi proizvedeni u Americi pronađeni u ruskom vojnom hardveru u Ukrajini, objavio je Vašington post u sredu.

Vladini agenti su obilazili kompanije i raspitivali se kako su njihovi čipovi i druge komponente završili u ruskim radarima, bespilotnim letelicama, tenkovima, sistemima za kontrolu zemlje i drugim sistemima naoružanja, rekli su za list „ljudi upoznati sa tim“.

„Naš cilj je da zapravo pokušamo da to pratimo nazad, sve do američkog dobavljača“ i otkrijemo „kako je to pronašlo put u tom sistemu naoružanja“, rekao je jedan zvaničnik Ministarstva trgovine.

„Samo zato što je čip, čip kompanije, pronađen u sistemu oružja, ne znači da smo otvorili istragu o toj kompaniji. Međutim, ono što smo uradili je da smo otvorili istragu o tome kako je čip te kompanije ušao u taj sistem“, objasnio je neimenovani zvaničnik.

Advokat jedne od pogođenih kompanija rekao je za Vašington post da istražitelji bacaju „široku mrežu“, pitajući da li su tehnološke kompanije prodavale svoje proizvode određenoj listi firmi, uključujući posrednike koji su možda bili uključeni u lanac snabdevanja.

Nakon pokretanja vojne operacije Moskve u Ukrajini, SAD i mnogi njeni saveznici zabranili su prodaju kompjuterskih čipova ruskim odbrambenim firmama i postavili ograničenja na isporuke drugim kupcima iz zemlje.

Ovaj potez dodatno je pooštrio granice koje su uvedene 2014, nakon ponovnog ujedinjenja Krima sa Rusijom.

Pre sukoba, osnovni čipovi su se mogli prodavati ruskim kupcima bez ograničenja, dok su sofisticiraniji proizvodi zahtevali od izvoznika da dobiju posebnu licencu od vlade SAD.

Federalna istraga prati izveštaje nevladinih organizacija i istraživačkih centara u SAD, Velikoj Britaniji i nekim drugim zemljama, u kojima se tvrdi da su kompjuterski čipovi zapadne proizvodnje, uključujući američke, otkriveni u ruskom vojnom hardveru u Ukrajini.

Prošlog meseca, grupa za istraživanje sukoba naoružanja (CAR) tvrdila je da su njeni istražitelji pronašli komponente iz 70 američkih i evropskih firmi u ruskoj opremi. Neki od čipova su proizvedeni pre 2014. godine, ali je bilo i onih novijih, koji datiraju tek 2020. godine.

Prema izveštaju koji je u aprilu objavio Roial United Services Institute, oružane snage Rusije i drugih zemalja koristile su proizvode kompanija kao što su Intel, Analog Devices, Tekas Instruments i Onsemi.

Rusija je napala Ukrajinu krajem februara, nakon neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014. godine, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.