Očekuje se da će vladajuća Konzervativna partija u ponedeljak imenovati Trusa za svog novog lidera i novog premijera Britanije, u vreme kada se zemlja suočava sa, kako se predviđa, dugom recesijom, dvocifrenom inflacijom i industrijskim nemirima.
To je duga i skupa lista obaveza za novog lidera koji će zameniti premijera Borisa Džonsona. Truss je rekla da će biti hrabra u borbi protiv slabe ekonomije, ponavljajući svoje obećanje da će podstaći rast kako bi se popravila duga lista bolesti.
Pišući za Sundai Telegraph, rekla je da razume koliko je kriza troškova života izazovna za Britance i da će preduzeti „odlučne mere kako bi obezbedila da porodice i preduzeća mogu da prežive ovu i sledeću zimu“.
„Ukoliko budem izabran, planiram da u prvoj nedelji moje nove administracije postavim naše hitne akcije u vezi sa računima za energiju i snabdevanjem energijom“, rekla je ona.
„Fiskalni događaj će uslediti kasnije ovog meseca od mog kancelara, sa širim paketom akcija na ekonomiju.
List Sandej tajms citirao je insajdere u ministarstvu finansija koji su rekli da će troškovi Trusovog plana lako premašiti 100 milijardi funti (115 milijardi dolara), od kojih bi većina bila dodata zaduživanju vlade.
Pod pritiskom u intervjuu za BBC o svom planu, Trus je odbila da ponudi bilo kakve detalje rekavši da nije u redu ulaziti u njenu preciznu strategiju pre nego što je preuzela dužnost. Ona nije komentarisala cifru od 100 milijardi funti.
„Postupaću ako budem izabrana za premijera u roku od nedelju dana“, rekla je ona u emisiji Nedelja sa Lorom Kuensberg.
U Telegrafu je rekla da će njen pristup biti dvojak – hitna akcija za rešavanje krize troškova života i plan za postizanje ekonomskog rasta. Ona bi takođe imenovala Savet ekonomskih savetnika da dobije „najbolje ideje“ za privredu.
„Moramo da donesemo teške odluke kako bismo osigurali da ne budemo u ovoj poziciji svake jeseni i zime. Lepljenje gipsa i bacanje limenke niz cestu neće uspeti. Spremna sam da donesem teške odluke za obnovu naše privrede“, napisala je ona .
Njen rival, bivši ministar finansija Riši Sunak, takođe je pokušao da poboljša svoje akreditive kako bi se uhvatio u koštac sa rastućim računima za energiju, rekavši da će svim Britancima ponuditi finansijsku podršku, uz dodatnu pomoć onima sa najnižim primanjima i penzionerima.
Posle višenedeljnog blatnjavanja u često lošem nadmetanju za lidere, ponedeljak će biti početak prenosa vlasti sa Džonsona, koji je zbačen sa mesta lidera nakon što su mu meseci skandala iscrpili podršku njegove stranke.
Pobednik najviše glasova među članovima konzervativaca biće proglašen u ponedeljak, a sutradan će se novi premijer sastati sa kraljicom Elizabetom i od nje zatražiti da formira vladu.
Pored neposredne krize troškova života, novi premijer će takođe morati da se pozabavi sve većim brojem štrajkova, dugim listama čekanja u javnom zdravstvu i sudskom presudom sledećeg meseca o nastojanju Škotske za nezavisnost.
U znak da bi odnosi sa Škotskom mogli biti zategnuti ako Trusova dođe na vlast, škotska prva ministarka Nikola Stardžon rekla je da će dati sve od sebe da sarađuje sa ministrom spoljnih poslova.
„Ako bude vladala onako kako je vodila kampanju tokom leta, biće katastrofa ne samo za Škotsku već i za Veliku Britaniju“, rekla je Sturgeon za Skaj njuz. „Ali nadajmo se da to nije slučaj.