PEKING – Kina je u sredu obustavila izvoz prirodnog peska na Tajvan i zaustavila uvoz voća i ribljih proizvoda sa samoupravnog ostrva, pošto je predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi posetila Tajvan na putovanju koje je Peking osudio, prenosi Rojters.
U znak upozorenja uoči Pelosijeve posete, kineska carina je od ponedeljka obustavila uvoz od 35 tajvanskih izvoznika keksa i peciva.
Kineski uvoz sa Tajvana je u periodu januar-jun dostigao 122,5 milijardi dolara, što je 7,3 odsto više nego godinu dana ranije, pokazali su podaci kineske carine. Najveća uvozna roba uključivala je integrisana kola i elektronske komponente.
Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da je od srede obustavljen izvoz prirodnog peska – koji se široko koristi za građevinarstvo i beton – na Tajvan.
Takav potez je bio zasnovan na zakonima i propisima, saopštilo je ministarstvo, bez detaljnijeg objašnjenja.
U martu 2007. Kina je zaustavila izvoz prirodnog peska na Tajvan zbog ekoloških zabrinutosti. Zabrana je trajala godinu dana. Prema kineskim zvaničnim podacima, više od 90% tajvanskog prirodnog peska uvezeno je iz Kine 2007. godine.
Kina je od srede obustavila i uvoz citrusnog voća, rashlađenog repa na bele pruge i smrznutog šura sa Tajvana, suspenzije za koju je rekla da je posledica ostataka pesticida pronađenih na agrumima, dok su tragovi novog korona virusa otkriveni na pakovanju nekih smrznutih riblji proizvodi u junu.
Najveći uvoz hrane i poljoprivrede u Kinu sa Tajvana uključuje morske plodove, kafu, mlečne proizvode, pića i sirće.
U periodu januar-jun, najveći kineski poljoprivredni i prehrambeni uvozni artikli sa Tajvana bili su riba i drugi vodeni beskičmenjaci, dostigavši 399 miliona juana (59 miliona dolara).
Ranije ove godine, Kina je obustavila uvoz ribe kirnje iz Tajvana, rekavši da je otkrila zabranjene hemikalije.
Prošle godine, Peking je takođe suspendovao uvoz ananasa, šećerne jabuke i voštane jabuke sa ostrva, navodeći kao razlog zabrinutost zbog štetočina.
Kina je takođe obećala da će preduzeti „disciplinske mere“ protiv dve tajvanske fondacije za koje je tvrdila da su se agresivno bavile separatističkim aktivnostima za nezavisnost.
Dve fondacije – Tajvanska fondacija za demokratiju i Fond za međunarodnu saradnju i razvoj ministarstva spoljnih poslova Tajvana – biće zabranjeno da sarađuju sa bilo kojim organizacijama, kompanijama i pojedincima na kopnu, citirala je u sredu kineska državna novinska agencija Sinhua Ma Ksiaoguanga.
Kina će kazniti sve kopnene organizacije, kompanije i pojedince koji pružaju finansijsku podršku ili služe dve fondacije, prenela je Sinhua, dodajući da će druge mere biti usvojene ako bude potrebno.
Pored toga, bilo kakav dogovor ili saradnja između četiri određene tajvanske firme i kompanija sa kopna nije dozvoljeno zbog njihovih donacija dvema fondacijama.
Rukovodiocima četiri tajvanske kompanije – proizvođaču solarne energije, proizvođaču medicinske opreme i kompaniji za upravljanje voznim parkom hladnih lanaca biće zabranjen ulazak u kontinentalnu Kinu.