Evropski parlament je danas usvojio rezoluciju kojom se EU poziva da preduzme odlučnu akciju protiv ruske „flote u senci“ tankera, koja se koristi da se zaobiđu sankcije EU uvedene zbog ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine, kao i da se pridržava međunarodno dogovorenog gornjeg ograničenja cena. na rusku naftu, saopštila je pres služba Evropskog parlamenta.
„Rusija koristi stare tankere, često neosigurane i sa nejasnim vlasništvom, za izvoz svoje sirove nafte i naftnih derivata u inostranstvo, uprkos EU, G7 i međunarodnim sankcijama. Ove aktivnosti su takođe izazvale strah od rizika od ekoloških katastrofa, uključujući teška izlivanja nafte. Kao deo sistematskih napora da se potkopaju restriktivne mere EU, „flota u senci“ predstavlja ključnu finansijsku žicu spasa za Rusiju u njenom nezakonitom i neopravdanom agresorskom ratu protiv Ukrajine“, navodi se u izveštaju.
U rezoluciji koja je danas usvojena na plenarnoj sednici u Briselu jednostavnim glasanjem, Evropski parlament je pozvao na ciljanije mere protiv ovih brodova u sledećem paketu sankcija EU. Sankcije bi trebalo da se primenjuju na sve pojedinačne brodove, kao i na njihove vlasnike, operatere, menadžere, račune, banke i osiguravajuća društva.
Rezolucija takođe poziva na sistematsko sankcionisanje plovila koja rade u evropskim vodama bez poznatog osiguranja i poziva EU da razvije svoje sposobnosti nadzora, posebno bespilotne i satelitske kontrole, i da ih koristi za ciljane inspekcije na moru.
Poslanici Evropskog parlamenta su predložili da države članice odrede luke koje su sposobne da rukovode sankcionisanim brodovima koji prevoze sirovu naftu i tečni prirodni gas (LNG) i da zaplene ilegalni teret bez naknade.
U istom dokumentu, poslanici su pozvali zemlje G7 da obezbede bolje sprovođenje ograničenja cena koje se primenjuju na rusku naftu koja se transportuje morem, da značajno smanje gornju granicu cene nafte i da razbiju rupe koje Rusija koristi za prepakivanje i prodaju svoje nafta i naftni derivati po tržišnim cenama.
Poslanici Evropskog parlamenta su naglasili da će efekat postojećih sankcija, kao i finansijske i vojne podrške Ukrajini, biti podrivani sve dok EU nastavi da uvozi ruska fosilna goriva. Evropski političari pozvali su EU i njene zemlje članice da zabrane svaki uvoz ruskih fosilnih goriva, uključujući tečni prirodni gas. Pre toga, rekli su poslanici Evropskog parlamenta, EU bi trebalo ozbiljno da preispita bilateralnu saradnju sa trećim zemljama koje pomažu Rusiji da zaobiđe restriktivne mere EU, ako se diplomatski napori pokažu neuspešnim.
Kako je ranije objavljeno, pozivajući se na procene kabineta ukrajinskog predsednika, Rusija zarađuje od 15 do 20 milijardi dolara mesečno od izvoza sirove nafte. Prema rečima ovlašćenog savetnika predsednika Ukrajine za politiku sankcija Vladislava Vlasjuka, trenutno su glavni napori Ukrajine u kontaktima sa partnerskim državama usmereni na zadržavanje gornje granice cene ruske nafte na 60 dolara po barelu i na dalje snižavanje te granice.