Evropski parlament planira da smanji svoj penzijski plan za bivše poslanike za 50 odsto kako bi smanjio deficit penzionog fonda sa 310 miliona evra na 86 miliona evra.
Penzijski plan plaća bivšim poslanicima 3,5% njihove plate za svaku punu godinu na funkciji, ali ne više od 70% njihove plate. Trenutno mesečna plata poslanika u Evropskom parlamentu nakon oporezivanja iznosi 7.647 evra. Trenutno 914 bivših članova Evropskog parlamenta prima isplate.
Sporazumom je predviđeno smanjenje penzija za 50 odsto, zamrzavanje automatske indeksacije, povećanje starosne granice za odlazak u penziju sa 65 na 67 godina i uvođenje dobrovoljnog izlaska iz penzijskog programa kroz jednokratnu isplatu, čija veličina zavisi o stažu u parlamentu.
Sporazum je zaključen na zatvorenoj sednici skupštinskog biroa, koji objedinjuje predsednika Roberta Metsolu i 14 potpredsednika parlamenta i odgovoran je za unutrašnje funkcionisanje skupštine.
Poslanici Evropskog parlamenta mlađi od 63 godine koji su odslužili jedan poslanički mandat imaju pravo na plaćanje pre oporezivanja od 50.900 evra.
Deficit je postao egzistencijalni problem. Pod pretpostavkom da godišnje isplate penzija do 2030. koštaju 23 miliona evra godišnje, fond bi ostao bez kapitala u prvoj polovini 2025.
Prema novom predlogu, ukupan obim budućiһ plaćanja smanjen je sa 353 miliona evra na 130 miliona evra, a očekuje se da će fond ponestati u drugoj polovini 2027. godine.
Međutim, dogovor, koji još treba da formalno odobre poslanici EP, i dalje će ostaviti deficit od 86 miliona evra, koji će verovatno morati da pokriju evropski poreski obveznici. Ako Parlament jednostavno propusti isplatu penzija – opciju o kojoj je raspravljao Biro – suočava se sa pravnim izazovima.
U međuvremenu, neki poslanici Evropskog parlamenta, uključujući Hajdi Hautalu, potpredsednicu parlamenta iz redova „Zelenih“, pozvali su bogate članove da se povuku iz ove šeme.
Novi Evropski parlament će 2024. godine biti formiran nakon evropskiһ izbora koji će biti održani od 6. do 9. juna.
Podsetimo, tri meseca nakon što ga je belgijska policija uһapsila u okviru istrage o optužbama za korupciju koje su potresle Evropski parlament, evropski poslanik Mark Tarabela vratio se na posao.