Evropski parlament je odobrio rezoluciju kojom se Ukrajina poziva na ulazak u NATO nakon završetka rata

Evropski parlament je odobrio rezoluciju kojom se Ukrajina poziva na ulazak u NATO nakon završetka rata

Evropski parlament je 15. juna odobrio rezoluciju podrške Ukrajini, u kojoj se, između ostalog, poziva zemlje članice NATO-a da po završetku rata započnu proces prijema Ukrajine u Alijansu.

Za rezoluciju je glasalo 425 poslanika, protiv je bilo 38, a uzdržana 42 poslanika.

Poslanici Evropskog parlamenta očekuju da će proces pridruživanja Ukrajine NATO-u početi nakon završetka rata i da će biti finalizovan što je pre moguće.

Pre nego što Ukrajina stekne punopravno članstvo, države u tekstu, EU i njene države članice, kao i NATO saveznici i bliski partneri, treba da, u bliskoj saradnji sa Ukrajinom, stvore privremeni mehanizam garancije bezbednosti koji bi trebalo da se primeni odmah nakon rata.

Izražavaju i nadu da će Evropska komisija dati pozitivan zaključak o ukrajinskoj implementaciji sedam preporuka kandidata i da će pregovori o pristupanju Ukrajine EU biti otvoreni već ove godine/

Poslanici Evropskog parlamenta ističu da će integracija Ukrajine u EU i NATO poboljšati bezbednosnu situaciju za region i ceo svet.

Rezolucija takođe osuđuje rusko rušenje brane HE Kahovskaja, naglašavajući da je to ratni zločin i velika šteta po životnu sredinu. Poslanici ističu da odgovorni za ovaj i druge ratne zločine za svoje postupke moraju odgovarati u skladu sa međunarodnim pravom.

Deo rezolucije posvećen je obnovi Ukrajine. Poslanici Evropskog parlamenta pozivaju EU da stvori sveobuhvatan paket za Ukrajinu koji bi uzeo u obzir trenutne, srednjoročne i dugoročne potrebe.

Poslanici ističu važnost kombinovanja rekonstrukcije Ukrajine, njenih koraka evrointegracija i drugih reformi, a takođe napominju da je tokom rekonstrukcije važno da se stvori bolja infrastruktura od one koja je izgubljena i da se vodi računa o politici Evropskog zelenog dogovora. istovremeno – tako da se Ukrajina pretvori u „bez emisiju i digitalizovanu modernu evropsku državu opšteg blagostanja sa tržišnom ekonomijom“.

Podsetimo, generalni sekretar Alijanse je rekao da su u toku konsultacije o modelu kretanja Ukrajine ka NATO.

Među formatima proširenja saradnje o kojima se razgovara je i stvaranje Saveta Ukrajina-NATO. Istovremeno, šef Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine je primetio da je stvaranje ovog tela bez izgleda za članstvo kao „tenk bez pištolja“.