Evropski lideri osuđuju američko ograničenje prava na abortus

Evropski lideri osuđuju američko ograničenje prava na abortus

Evropski lideri izražavaju užasnutost i gnev zbog odluke Vrhovnog suda SAD kojom se ženama oduzima zakonsko pravo na abortus.

„Učiniti abortus nezakonitim nije za život. To je protiv izbora“, napisao je na Tviteru luksemburški premijer Gzavije Betel. „To je društvena i ekonomska nepravda. I baš tako, tako pogrešno. Reproduktivna prava nisu samo prava žena. To su ljudska prava. Zato hajde da se svi zauzmemo za njih.“

Britanski premijer Boris Džonson rekao je za POLITICO: „Moram da vam kažem, mislim da je to veliki korak unazad.

Govoreći na konferenciji za novinare u Ruandi, gde je prisustvovao sastanku Komonvelta, Džonson je rekao: „Uvek sam verovao u pravo žene na izbor i držim se tog gledišta i zato UK ima zakone koje ima. „

Odluka američkog suda kojom je poništen presedan Roe protiv Vejda, koji je štitio pravo žene na abortus, samo je najnoviji razvoj događaja koji je Evropljane ostavio u nedoumici oko duboke političke polarizacije u SAD.

„Još je dug put do rodne pravde“, rekao je nemački kancelar Olaf Šolc u tvitu. „Ugrožena su prava žena. Moramo ih odlučno braniti.

Zajedno sa godinama nereagovanja u Vašingtonu kao odgovorom na epidemiju masovnih pucnjava, endemskog rasizma, previsokih troškova i ograničenog pristupa medicinskoj nezi i oskudnih porodiljskih beneficija pod zaštitom vlade, odluka o abortusu je ojačala osećaj u Evropi da su Sjedinjene Države. čudno neusklađen sa većinom modernih, civilizovanih demokratija.

Uprkos tom osećaju da su SAD nemarne kada je reč o osnovnoj socijalnoj zaštiti za svoje građane, zemlja ostaje globalna politička i kulturna osnova, a njene unutrašnje političke perturbacije i dalje odjekuju preko dva okeana zbog kojih građani SAD često drže relativno udaljene i nepovezane sa nevolje na drugom mestu.

„Veoma zabrinut zbog implikacija odluke američkog Vrhovnog suda na poništenje Roe protiv Vejda i signala koji šalje svetu“, napisao je belgijski premijer Aleksandar De Kru na Tviteru. „Zabrana abortusa nikada ne dovodi do manjeg broja abortusa, samo do više nesigurnih abortusa. Belgija će nastaviti da radi sa drugim zemljama na unapređenju #SRHR-a svuda“, napisao je on, koristeći hešteg za „prava na seksualno i reproduktivno zdravlje“.

Francuski predsednik Emanuel Makron, koji je retko, ako je ikada, oklevao da jasno kaže kada se njegovi stavovi razilaze sa Vašingtonom, izrazio je podršku ženama u SAD i optužio sud da umanjuje njihova prava.

„Abortus je osnovno pravo svih žena“, rekao je Makron. „To mora biti zaštićeno. Želim da izrazim svoju solidarnost sa ženama čije slobode podriva Vrhovni sud Sjedinjenih Država.”

Prošlog meseca Makron je izrazio „šok i tugu“ zbog pucnjave u školi u Teksasu u kojoj je ubijeno 19 dece i dvoje nastavnika.

Makronova politička partija saopštila je da će sada izneti predlog da se zaštita prava na abortus unese u francuski ustav. Ranije se njegova stranka protivila sličnim zakonskim predlozima koje su izneli levičarski politički rivali.

Prvobitni izveštaj POLITICO-a prošlog meseca da je američki Vrhovni sud spreman da poništi značajnu presudu o pravima na abortus izazvao je strepnju u mnogim evropskim političkim krugovima, služeći kao podsetnik na nasleđe bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, koga su evropski preziri saveznici, i izazivajući zabrinutost da bi se Tramp ili neko poput njega mogao vratiti u Belu kuću. Mnogi Evropljani takođe brinu o potencijalnoj paralizi transatlantske saradnje ukoliko republikanci ponovo osvoje kontrolu nad američkim Kongresom na izborima na sredini mandata kasnije ove godine.

Evropa, međutim, nije univerzalno za prava na abortus. Takođe postoji žestoka debata o pobačaju u Poljskoj, gde je vlada usvojila skoro potpunu zabranu abortusa sa ograničenim izuzecima u slučajevima silovanja, incesta ili opasnosti po život majke.

I predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola, koja je sa Malte, suočila se sa određenim kritikama uoči svog izbora zbog svog ličnog stava protiv prava na abortus.

Ovog meseca, trudna američka državljanka suočila se sa situacijom opasnom po život na Malti, gde je abortus ilegalan, kada nije mogla da dobije hitnu medicinsku pomoć nakon što je pobacila jer lekari nisu želeli da joj prekinu trudnoću. Žena, Andrea Prudente, na kraju je uspela da odleti u Španiju i da se leči.