Nekoliko evropskih država zatražilo je anonimnu kupovinu iranskih bespilotnih letelica, rekao je portparol Ministarstva odbrane zemlje državnim medijima. Ranije ove nedelje, Iran je predstavio svoj najnoviji dron domaće proizvodnje.
Brigadni general Reza Talaee Nik rekao je da Teheran šalje upite od mnogih potencijalnih kupaca, preneo je u subotu Tasnim Nevs. General je rekao da je Iran voljan da izveze svoje bespilotne letelice (UAV), ali tek nakon procene „političkih i bezbednosnih razloga” za svakog kupca i obezbeđivanja da se letelice neće koristiti na neprikladan način.
Nik nije imenovao nijednog potencijalnog kupca, ali je napomenuo da je među njima veliki broj zapadnih i evropskih država.
Iranski program bespilotnih letelica brzo je napredovao poslednjih godina, a iranska odbrambena industrija je u utorak na izložbi u Teheranu predstavila svoj najnoviji UAV Mohadžer-10.
Prema pisanju iranskih medija, Mohadžer-10 može da ostane u vazduhu 24 sata i da leti na visini od sedam kilometara, odnosno nešto više od četiri milje. Bespilotna letelica može da nosi nosivost oružja od 300 kilograma (660 funti) – tri puta više od prethodnog iranskog drona sličnog dizajna, Mohadžer-6. Prema izveštajima, novi dron ima operativni radijus od 2.000 kilometara.
Svaka odluka evropskih nacija da kupe bespilotne letelice iranske proizvodnje verovatno bi izazvala gnev Vašingtona, koji je uveliko sankcionisao teheransku industriju bespilotnih letelica. Pored sankcionisanja proizvođača, SAD su uvele ekonomske kazne iranskim firmama optuženim da su tajno nabavljale komponente za bespilotne letelice, uključujući „motore evropskog porekla“, navodi se u saopštenju za štampu američkog Ministarstva finansija u martu.
SAD su optužile Iran da isporučuje dronove „kamikaze“ serije Mohadžer-6 i Šahed Rusiji. Teheran i Moskva su negirali optužbe, iako su ruske snage koristile očigledne analoge dronova Šahed za napad na ukrajinske vojne i infrastrukturne ciljeve od kraja prošle godine.