Evropska komisija okončala kaznenu proceduru protiv Poljske zbog ugrožene vladavine prava

Evropska komisija okončala kaznenu proceduru protiv Poljske zbog ugrožene vladavine prava

Evropska komisija okončala je kaznenu proceduru iz člana sedam Ugovora EU koju je od 2017. godine vodila protiv Poljske zbog ugrožene vladavine prava u toj zemlji.

“Evropska Komisija smatra da više ne postoji jasan rizik od ozbiljnog kršenja vladavine prava u Poljskoj u smislu te odredbe. Poljska je pokrenula niz zakonodavnih i nezakonodavnih mera kako bi odgovorila na primedbe u pogledu nezavisnosti pravosudnog sistema, priznala je primat prava EU i posvećena je sprovođenju svih presuda Suda pravde Evropske unije i Evropskog suda za ljudska prava koji se odnose na vladavinu prava i nezavisnost sudstva,” navodi se u saopštenju EK.

Za potpredsednicu EK za vrednosti i transparentnost Veru Jourovu, koja je vodila postupak, današnji dan je veoma važan za vladavinu prava u Poljskoj i EU.

“Nakon više od šest godina, nakon pozitivnih koraka koje su preduzele poljske vlasti, kao i snažne podrške koju su države članice izrazile u tom pogledu, sada smo zatvorili proceduru prema članu sedam za Poljsku. Nastavićemo da sarađujemo sa poljskim vlastima kako bismo ih podržali u njihovom nastojanju da promovišu vladavinu prava,” rekla je Jurova.

Komisija će nastaviti da prati mere u okviru Akcionog plana, kao i druge korake za unapređenje vladavine prava u Poljskoj, posebno u okviru procesa Izveštaja o vladavini prava.

Evropska Komisija pokrenula je 2017. kaznenu proceduru protiv Poljske, optužujući tadašnju vlast koju je vodila populistička, konzervativna desničarska stranka “Pravo i Pravda” (PiS) da krši ugovor EU, ugrožava vladavinu prava i smanjuje nezavisnost pravosuđa u zemlji.

Situacija je počela drastično da se menja kada je PiS izgubio većinu na prošlogodišnjim izborima u Poljskoj, a za premijera imenovan Donald Tusk, nekadašnji predsednik Evropskog saveta poznat po svom pro-EU stavu.

Tuskova vlada je odmah počela da ispravlja greške prethodnika na koje su ukazivale EU institucije, a uproks tome što proces “oporavka” poljskog pravosuđa nije okončan, na šta je ukazivala Mađarska, koja se nalazi pod istom kaznenom procedurom iz sličnih razloga, navodeći da je veći deo “reformi” u Poljskoj i dalje u formi “obećanja”, Evropska Komisija odlučila je da obustavi proces, uz poruku da nastavlja da prati situaciju.

Član sedam Ugovora EU poznat je i kao “nuklearna opcija” jer predviđa, između ostalog, mogućnost ukidanja prava glasa državi koja bude kažnjena

Trenutno je po tom članu u toku procedura samo protiv Mađarske.