Evropska komisija okončala je kaznenu proceduru iz člana sedam Ugovora EU koju je od 2017. godine vodila protiv Poljske zbog ugrožene vladavine prava u toj zemlji.
“Evropska Komisija smatra da više ne postoji jasan rizik od ozbiljnog kršenja vladavine prava u Poljskoj u smislu te odredbe. Poljska je pokrenula niz zakonodavnih i nezakonodavnih mera kako bi odgovorila na primedbe u pogledu nezavisnosti pravosudnog sistema, priznala je primat prava EU i posvećena je sprovođenju svih presuda Suda pravde Evropske unije i Evropskog suda za ljudska prava koji se odnose na vladavinu prava i nezavisnost sudstva,” navodi se u saopštenju EK.
Za potpredsednicu EK za vrednosti i transparentnost Veru Jourovu, koja je vodila postupak, današnji dan je veoma važan za vladavinu prava u Poljskoj i EU.
“Nakon više od šest godina, nakon pozitivnih koraka koje su preduzele poljske vlasti, kao i snažne podrške koju su države članice izrazile u tom pogledu, sada smo zatvorili proceduru prema članu sedam za Poljsku. Nastavićemo da sarađujemo sa poljskim vlastima kako bismo ih podržali u njihovom nastojanju da promovišu vladavinu prava,” rekla je Jurova.
Komisija će nastaviti da prati mere u okviru Akcionog plana, kao i druge korake za unapređenje vladavine prava u Poljskoj, posebno u okviru procesa Izveštaja o vladavini prava.
Evropska Komisija pokrenula je 2017. kaznenu proceduru protiv Poljske, optužujući tadašnju vlast koju je vodila populistička, konzervativna desničarska stranka “Pravo i Pravda” (PiS) da krši ugovor EU, ugrožava vladavinu prava i smanjuje nezavisnost pravosuđa u zemlji.
Situacija je počela drastično da se menja kada je PiS izgubio većinu na prošlogodišnjim izborima u Poljskoj, a za premijera imenovan Donald Tusk, nekadašnji predsednik Evropskog saveta poznat po svom pro-EU stavu.
Tuskova vlada je odmah počela da ispravlja greške prethodnika na koje su ukazivale EU institucije, a uproks tome što proces “oporavka” poljskog pravosuđa nije okončan, na šta je ukazivala Mađarska, koja se nalazi pod istom kaznenom procedurom iz sličnih razloga, navodeći da je veći deo “reformi” u Poljskoj i dalje u formi “obećanja”, Evropska Komisija odlučila je da obustavi proces, uz poruku da nastavlja da prati situaciju.
Član sedam Ugovora EU poznat je i kao “nuklearna opcija” jer predviđa, između ostalog, mogućnost ukidanja prava glasa državi koja bude kažnjena
Trenutno je po tom članu u toku procedura samo protiv Mađarske.