Evropska komisija menja objavu na društvenim mrežama o Aušvicu nakon protesta iz Poljske

Evropska komisija menja objavu na društvenim mrežama o Aušvicu nakon protesta iz Poljske

Poljska je u nedelju zatražila od Evropske komisije da popravi objavu na društvenim mrežama o holokaustu, rekavši da je pogrešno povezivao logor smrti Aušvic sa Poljskom, a ne sa nacističkom Nemačkom.

U video snimku koji je u subotu na platformi X postavila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen povodom obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na Holokaust, ona i drugi komesari čitaju imena žrtava Holokausta, dok u video zapisima navode mesta rođenja i smrti.

Nekoliko žrtava je navedeno kao „ubijeno u Aušvicu u Poljskoj“, bez napomene da je zloglasni logor za istrebljenje izgradila i vodila nacistička Nemačka tokom Drugog svetskog rata.

Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski napisao je na X-u: „Kada se govori o nacističkom logoru za istrebljenje u Aušvicu, treba napomenuti da je on osnovan pod nemačkom okupacijom. On je dodao da će „informacije objavljene na društvenim mrežama Evropske komisije biti razjašnjene“.

Kasnije u nedelju, natpisi na snimku su promenjeni u „Aušvic, nemački nacistički logor za istrebljenje“.

Evropska komisija nije odmah odgovorila na zahteve za komentar.

Predsednik poljskog parlamenta Šimon Holovnija pozdravio je promenu rekavši: „Logor Aušvic je bio nemački nacistički koncentracioni logor osnovan u oblastima koje je Nemačka okupirala 1939. To je jedina istina.

Poljaci su veoma osetljivi na bilo kakav opis Aušvica koji ne pominje da je logor izgradila nacistička Nemačka nakon što je napala Poljsku.

U subotu je grupa preživelih holokausta i državnih zvaničnika održala skromnu ceremoniju u memorijalnom i muzejskom mestu Aušvic-Birkenau povodom obeležavanja 79. godišnjice oslobođenja logora od strane sovjetskih trupa 17. januara 1945. Taj dan je sada posvećen na sećanje na Holokaust.

Nemačka je 1. septembra 1939. izvršila invaziju na susednu Poljsku, počevši od Drugog svetskog rata. Počevši od 1940. godine, nacisti su koristili stare austrijske vojne kasarne u južnom gradu Osvjecimu, koji su preimenovali u Aušvic, kao koncentracioni logor i logor smrti za pripadnike poljskog otpora. Godine 1942. dodali su obližnji deo Birkenaua, sa gasnim komorama i krematorijumima, kao mesto masovnog istrebljenja, uglavnom Jevreja.

Procenjuje se da je u Aušvic-Birkenauu do njegovog oslobođenja ubijeno oko 1,1 milion ljudi, uglavnom Jevreja. Za to vreme, Poljska je bila pod brutalnom nemačkom okupacijom i izgubila je oko 6 miliona građana, od kojih su polovina bili Jevreji.

Poljski zakon kažnjava svakoga ko pogrešno krivi Poljake za zločine nacističke Nemačke na poljskom tlu.