Drugu godinu zaredom, Zemlja će verovatno zabeležiti najtopliju godinu u istoriji, sa globalnim temperaturama koje su premašile 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijski prosek, saopštila je u četvrtak evropska klimatska agencija Kopernikus. Ovaj trend nastavlja zabrinjavajući obrazac globalnog zagrevanja koji se pogoršava usled rasta emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Karlo Buontempo, direktor Kopernika, istakao je da je ovo ne samo rezultat prirodnih faktora poput El Nino efekta, već i zbog stalnog povećanja emisije gasova koji izazivaju klimatske promene. „Veoma snažan El Nino događaj predstavlja samo kratki uvid u ono što će biti novo normalno za narednu deceniju“, rekao je Zeke Hausfather, naučnik iz Berkelei Earth.
Podaci pokazuju da je svet od 1800-ih godina prosečno zagrejan za 1,3 stepena Celzijusa, što znači da je približeno onom pragu od 1,5 stepena, koji je ključan za sprečavanje najgorih posledica klimatskih promena. Naučnici upozoravaju da ciljevi smanjenja emisije gasova nisu dovoljno ambiciozni, a nastavljanje trenutnog trenda može dovesti do ozbiljnih posledica, uključujući toplotne talase, oluje i suše.
U kontekstu nadolazeće klimatske konferencije COP29, koja će se održati u Azerbejdžanu, svetski lideri suočavaju se sa sve većim pritiscima da preduzmu konkretne akcije kako bi se ublažile klimatske promene i izbegla dalja destabilizacija globalnog ekosistema. Klimatski naučnici ističu da je smanjenje emisija neophodno kako bi se sprečilo daljnje eskaliranje ove krize.