Evropa ne može da ignoriše ulogu Kine kao ključnog trgovinskog partnera i važnog geopolitičkog igrača koji bi mogao da pomogne da se okonča rat u Ukrajini, ili obezbedi otplata duga za zemlje sa niskim prihodima, rekla je španska ministarka ekonomije Nadia Kalvino u utorak.
„Mislim da ne možemo jednostavno okrenuti leđa Kini i pokušati da je ignorišemo“, rekao je Kalvino na događaju Atlantskog saveta u Vašingtonu.
„Mislim da imamo zajednički interes da obezbedimo da se oni konstruktivno angažuju da što pre okončaju rat u Ukrajini i da izbegnu fragmentaciju globalnog tržišta, koja će biti izgubljena za sve.
Kalvino, koji predsedava komitetom MMFC-a koji savetuje odbor Međunarodnog monetarnog fonda, dao je ove primedbe na marginama prolećnog sastanka MMF-a, nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron rekao da bi Evropa trebalo da odvoji vreme da izgradi svoju poziciju trećeg pola između Kine i Kine. Amerika.
Dok su ministri finansija iz celog sveta tokom ovonedeljnih sastanaka Svetske banke i MMF-a u Vašingtonu razgovarali o koracima za ubrzanje otpisa duga za zemlje u razvoju, Kalvino je takođe pozvao na veće učešće Kine u tom procesu.
„Moramo da iskoristimo vreme da ojačamo našu zajedničku sigurnosnu mrežu štiteći najugroženije zemlje… i ovde opet ne možemo samo da ignorišemo Kinu. Oni su veoma važan kreditor i igraju važnu ulogu u ovim diskusijama i nadam se da će se angažovati konstruktivno“.
Najviši zvaničnici iz Kine prvi put će lično prisustvovati sastancima u Vašingtonu za tri godine.
Rekordan broj zemalja u razvoju je u opasnosti od dužničke krize, sa rastućom inflacijom, rastućim troškovima pozajmljivanja i jakim dolarom koji povećava njihove troškove servisiranja duga.
Šri Lanka, Zambija i Gana su već platile svoje inostrane dugove i pregovaraju o ponovnim pregovorima sa kreditorima, uključujući kineske zajmodavce kao što je China Ekport-Import Bank.
Kalvino je rekla da se nada da će kasnije ove godine ovim zemljama dostaviti dobre vesti o otplati duga.
Zajednički okvir Grupe 20 (G20) uspostavljen za pomoć zemljama sa niskim dohotkom nije uspeo da pruži brzo olakšanje, delimično zbog sporog kretanja Pekinga u pogledu konkretnih slučajeva tretmana duga, prema zapadnim zvaničnicima.