Vlade širom Evrope pozvane su da hitno preduzmu mere protiv naglog porasta antisemitizma, koji je naterao hiljade Jevreja da napuste kontinent, izjavio je lider istaknute evropske jevrejske organizacije.
Rabin Menahem Margolin, predsednik Evropskog jevrejskog udruženja (EJA), istakao je da je oko 40.000 Jevreja već napustilo Evropu u poslednjih nekoliko godina zbog sve većih antisemitskih sentimenta.
Nakon nedavnih događaja, uključujući napade Hamasa 7. oktobra 2023. koji su izazvali rat u regionu, Margolin je upozorio da je antisemitizam naglo porastao za 2.000 procenata prema statistikama koje su prikupile organizacije koje prate ovaj fenomen.
Prema Margolinu, godina 2025. će biti ključna za evropske Jevreje, s obzirom na to da će akcije koje preduzmu vlade u borbi protiv antisemitizma imati dugoročne posledice po jevrejske zajednice na kontinentu.
Uoči gala večere u čast bivšeg kiparskog predsednika Nikosa Anastasijadesa za njegove napore na jačanju veza između Kipra i Izraela, Margolin je naglasio da postoji još uvek šansa za opstanak jevrejske populacije u Evropi.
Međutim, ukoliko evropske vlade ne preduzmu ozbiljne korake koje EJA zahteva, to bi mogao biti početak kraja jevrejske zajednice na evropskom tlu, upozorio je on.
EJA, kao najveća jevrejska organizacija u Evropi koja predstavlja stotine jevrejskih zajednica, okupila je jevrejske lidere sa celog kontinenta na samitu posvećenom borbi protiv rastućeg antisemitizma.
Margolin je naglasio da evropske vlade moraju da pređu sa reči na dela i preduzmu konkretne mere kako bi osigurale bezbednost jevrejskih institucija i pojedinaca koji praktikuju svoju veru u Evropi.
Jedna od preporuka je uspostavljanje „kodeksa ponašanja“ koji bi sprečio da se protesti protiv Izraela transformišu u antisemitske demonstracije, istakao je Margolin.
Pored toga, važno je da se pojedinci koji vrše antisemitske aktivnosti brzo i efikasno kazne, kako bi se poslala jasna poruka da takvo ponašanje nije tolerisano.
Dugoročno, potrebno je osnažiti edukativne programe o antisemitizmu u školama i imenovati tužioce koji su upoznati sa različitim oblicima ovog vida mržnje.
Margolin je istakao da antisemitizam dolazi sa različitih strana političkog spektra, a da nedavni događaji, kao što je rat u Ukrajini, dodatno podstiču neizvesnost i zabrinutost u Evropi.
Prema njegovim rečima, političari širom Evrope moraju shvatiti ozbiljnost situacije i preduzeti konkretne korake u borbi protiv antisemitizma.
EJA je izabrala Kipar za održavanje samita jer se jevrejska zajednica na tom ostrvu oseća dobrodošlo i sigurno, uz podršku tamošnje vlade koja neguje bliske odnose sa Izraelom.
Margolin je naglasio da je glavni izvor antisemitizma u Evropi protivljenje jevrejskoj državi, te da podrška Izraelu može doprineti smanjenju napetosti i antisemitskih incidenata.