Evropa da pojača svoju odbrambenu industriju, kaže De Kro

Evropa da pojača svoju odbrambenu industriju, kaže De Kro

Kupujte evropsku vojnu tehnologiju, kaže belgijski lider.

Evropa bi trebalo da izgradi snažniju industriju naoružanja kako bi primila sveže nacionalne investicije u tenkove, avione i projektile nakon ruske invazije na Ukrajinu, izjavio je u ponedeljak belgijski premijer Aleksandar De Kru, prenosi Politiko.

Tokom govora na berlinskom Žandarmenmarktu o tome kako bi Evropa trebalo da se ponovo fokusira zbog rata, De Croo je rekao da su obezbeđivanje energetske nezavisnosti i preispitivanje njenog pristupa proširenju od ključne važnosti, ali da zemlje EU takođe moraju da se postaraju da ne usmeravaju milijarde u nova vojna ulaganja u inostranstvu .

„Moramo da izgradimo jaču evropsku odbrambenu industriju, sposobnu da se takmiči sa drugim globalnim igračima“, rekao je De Kru. „Ako povećamo naše budžete za odbranu i ulaganja u vojnu tehnologiju, neka to bude evropska tehnologija. Razvijeno u Evropi, izgrađeno u Evropi. Sa evropskim povratom investicija.”

To bi Evropu učinilo „čvrstim vojnim blokom“ i snažnim delom NATO-a uz Sjedinjene Države, rekao je on. „Ne možemo da budemo zavisni od toga ko će biti sledeći stanar Bele kuće.

Nakon ruske invazije, Nemačka je objavila da će konačno ispuniti cilj NATO-a o vojnim troškovima od 2 procenta BDP-a, dok Švedska i Finska razmatraju planove za pridruživanje transatlantskom odbrambenom savezu, a druge zemlje razmatraju povećanje sopstvenih ulaganja u oružje.

Kao odgovor, De Croo je pozvao na veću koordinaciju unutar evropske odbrambene industrije. „SAD imaju četiri tipa ratnih brodova; Evropa ih ima 30“, rekao je on. „Isto za tenkove i avione. Ova fragmentacija slabi naše budžete za odbranu, tako da moramo da preokrenemo ovo.“

On je takođe rekao da treba proširiti vojna partnerstva između zemalja članica EU i NATO-a, navodeći primer bliske integracije holandske i belgijske mornarice i vazduhoplovstva.

Poslednjih godina, Evropska komisija je podstakla industrijske saveze za strateški kritične proizvode kao što su baterijske ćelije i poluprovodnici, koordinirajući takve inicijative kako bi se popunile praznine u lancu snabdevanja, a istovremeno se koriste milijarde u javnim finansijama. Takav pristup bi se takođe mogao koristiti za povećanje proizvodnje vojne opreme.

„Ovaj rat u Ukrajini gurnuo je nas Evropljane na istorijsku raskrsnicu“, dodao je De Kru. „Izbor pred nama je jednostavan: ili ćemo se držati starih recepata i starih struktura i Evropa će se raspasti, ili ćemo obnoviti Evropu, postati jači i otporniji kao blok.