Nastup predsednika SAD-a Džoa Bajdena u debati u četvrtak uveče izazvao je sumnje među nekim članovima njegove stranke, koji se pitaju da li bi Bajden trebalo da bude zamenjen na glasačkom listiću pre novembarskih izbora. Ipak, nema dokaza da Bajden namerava da prekine svoju kampanju, a njegovo uklanjanje bi bilo izuzetno teško bez njegovog pristanka.
Svaka država je već održala svoje predsedničke predizbore, a demokratska pravila nalažu da delegati koje je Bajden osvojio ostanu obavezni da ga podrže na nacionalnoj konvenciji stranke, osim ako on ne odluči da se povuče. Bajden je jasno nagovestio da to ne planira, izjavivši pristalicama u Atlanti nakon debate: „Hajde da nastavimo.“ Portparol Bajdenove kampanje, Loren Hit, potvrdila je u petak da Bajden neće odustati.
Demokratski nacionalni komitet (DNC) mogao bi da se sastane pre otvaranja konvencije 19. avgusta i promeni pravila, ali to nije verovatno dok Bajden želi da nastavi da traži reizbor. Prema trenutnim pravilima, delegati izabrani za nacionalnu konvenciju moraju savesno odražavati osećanja onih koji su ih izabrali.
Iako je Kamala Haris Bajdenova potpredsednica, to ne znači da bi ona automatski zamenila Bajdena na vrhu liste. Ako Bajden odluči da odustane od kampanje, Haris bi se verovatno pridružila drugim vodećim demokratama koji žele da ga zamene, što bi moglo stvoriti scenario u kojem bi kandidati lobirali kod državnih delegacija za podršku na konvenciji.
Demokratska nacionalna konvencija će se održati u Čikagu, ali će stranka održati virtuelnu prozivku da zvanično nominuje Bajdena pre nego što počne lični postupak. Ako Bajden odluči da se povuče, potencijalni kandidati uključuju guvernere Gavina Njusoma, Grečen Vitmer, Džoša Šapira i Džej B. Prickera, kao i predstavnika Ro Khanna i bivše kandidate Bernija Sandersa, Elizabet Voren, Ejmi Klobučar i Pita Butigiga.
Konzervativne grupe su nagovestile da bi podnele tužbe širom zemlje ako Bajden napusti trku, potencijalno dovodeći u pitanje legalnost imena demokratskog kandidata na glasačkom listiću. Međutim, Elejn Kamark, viši saradnik na Institutu Brukings i član ogranka DNC-a za donošenje pravila, izjavila je da su sudovi dosledno ostajali van političkih predizbora, sve dok stranke nisu radile ništa što bi bilo u suprotnosti sa ustavnim pravima.
„Ustavno je vrlo jasno da je to u nadležnosti stranke“, rekla je Kamark. „Posao nominovanja nekoga da predstavlja političku stranku je posao političke stranke.“