EU zatvorila vazdušni prostor za tursku avio-kompaniju zbog navodnih veza sa Rusijom

EU zatvorila vazdušni prostor za tursku avio-kompaniju zbog navodnih veza sa Rusijom

Evropska unija zatvorila je svoj vazdušni prostor za tursku avio-kompaniju Southvind Airlines zbog navodnih veza sa Rusijom, izvestio je ove nedelje švajcarski novinski list Aero Telegraph. Prema izveštaju, ta mera je povezana sa sankcijama Rusiji zbog sukoba u Ukrajini.

Čarter avio-kompanija sa sedištem u Antaliji osnovana je 2022. za prevoz putnika između Rusije i Turske, ali je nedavno zatražila dozvolu da obavlja i letove iz Turske za Nemačku, Grčku, Finsku i druge zemlje EU. Međutim, 25. marta, finska agencija za saobraćaj i komunikacije zabranila je avio-kompaniji da uđe u njen vazdušni prostor, uz objašnjenje da je istraga otkrila da je „značajno vlasništvo i efektivna kontrola“ nad avioprevoznikom „povezani sa ruskim zainteresovanim stranama“ i stoga ne može biti dozvoljeno da radi u državi EU.

Kako prenosi Aero Telegraph, Brisel je 28. marta obavestio zemlje članice EU da je Southvind Airlines podložna zabrani poletanja, preleta i sletanja u skladu sa svojom uredbom koja pokriva sankcije Rusiji, efektivno zabranjujući avioprevozniku iz vazdušnog prostora EU. Mera je trebalo odmah da stupi na snagu.

Udruženje turoperatora Rusije (ATOR) otkazalo je u petak letove Southvind između Antalije i Kalinjingrada, navodeći zabranu, jer su letovi ranije prolazili kroz vazdušni prostor EU.

Pitanja o prošlosti turskog prevoznika prvi je pokrenuo nemački tabloid Bild prošlog decembra. Tadašnje novine su objavile da su Southvind osnovali ruski državljani i da je većinu svog osoblja i flote iznajmio od Nordvind Airlinesa, ruskog prevoznika kojem je zabranjen pristup EU. Kao odgovor, Safa Oruč, šef za bezbednost vazduhoplovstva u Southvind-u, rekao je za finski ILE da je avio-kompanija u vlasništvu turskog državljanina i da su i avio-prevoznik i njegovi avioni registrovani u Turskoj.

EU je zatvorila svoj vazdušni prostor za ruske avione i avio-kompanije u okviru sankcija Rusiji ubrzo nakon početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022. Slične mere uvele su SAD, Kanada, Velika Britanija i Australija. Rusija je kao odgovor uvela sličnu zabranu avio-kompanijama iz tih zemalja.

U februaru su EU i SAD uvele još jedan set sankcija protiv Rusije koje su bile usmerene na niz entiteta u nekoliko zemalja, uključujući Tursku. Ukupno 16 turskih kompanija je sankcionisano zbog navodnog omogućavanja tranzita robe dvostruke namene koju bi mogla da koristi ruska vojska. Vašington je takođe upozorio Ankaru da bi turske banke i više kompanija mogle biti pogođene sekundarnim sankcijama zbog poslovanja sa ruskim subjektima.