Mađarskoj neće biti dozvoljeno da bude domaćin strateškog sastanka EU sledećeg meseca zbog samoproglašene „mirovne misije“ premijera Viktora Orbana koji je ovog meseca posetio Moskvu i Peking sa ciljem posredovanja u okončanju rata u Ukrajini, što su partneri iz EU u velikoj većini videli kao podrivanje njihove podrške Kijevu.
„Moramo da pošaljemo signal, čak i ako je to simboličan signal“, rekao je u ponedeljak u Briselu visoki predstavnik EU Žozep Borel, objašnjavajući zašto je odlučio da se predstojeći sastanak ministara spoljnih poslova i odbrane održi u Briselu umesto u Budimpešti.
Mađarska trenutno predsedava rotirajućim predsedništvom EU i kao takva je očekivala da će krajem avgusta biti domaćin godišnjeg skupa krajem avgusta poznatog kao Gimnich. Ovaj skup bi sada trebalo da bude održan u prestonici EU u septembru, najavio je Borel.
Smatra se da Orban ima najtoplije odnose sa Rusijom u EU i da je uglavnom politički izolovan u svom stavu o ratu u Ukrajini. Njegova vlada je obustavila sankcije Moskvi i ogromne tranše vojne pomoći Kijevu koje su dogovorili svi drugi partneri.
Pre objavljivanja odluke, mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je da je ideja da se avgustovski sastanak premesti iz Budimpešte u Brisel slučaj „fantastične osvete“. Sijarto je kritikovao, kako je rekao, „usklađenu, histeričnu, često podrugljivu seriju napada“ na Orbanove nedavne iznenadne sastanke sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i predsednikom Kine Si Đingpingom.
Samo je zamenik slovačkog ministra spoljnih poslova glasno ponudio podršku mađarskoj „mirovnoj misiji“, primetio je on. Govoreći uoči Borelovog saopštenja, Sijarto je ipak signalizirao da će i dalje prisustvovati ako sastanak bude premešten u Brisel.
Borel je u ponedeljak rekao da, iako je osuda nedavnog ponašanja Mađarske bila široko rasprostranjena, ostale zemlje članice EU bile su podeljene između onih koji su želeli da prisustvuju u Budimpešti i onih koji nisu. Na kraju je rekao da je u njegovoj moći da odluči.
Nacionalista Orban zaprepastio je svoje kolege iz EU izgledom da je govorio u ime 27-članog bloka tokom svojih sastanaka sa Putinom i Sijem. Orban je rekao da traži najbrži put ka miru u Ukrajini i predstavio se kao jedinstveno pozicioniran da komunicira sa obe zaraćene strane.
Drugi lideri EU insistirali su da ih Orban ne predstavlja na sastancima, a kao odgovor, neke zemlje EU, kao i Evropska komisija, rekli su da će njihovi najviši zvaničnici bojkotovati neformalne sastanke EU čiji je domaćin Mađarska i umesto njih slati državne službenike.
Mađarska je 1. jula preuzela šestomesečnu rotirajuću ulogu, a od tada je Orban posetio Ukrajinu, Rusiju, Azerbejdžan, Kinu i Sjedinjene Države na svetskoj turneji za koju se proglašava „mirovnom misijom“ koja ima za cilj posredovanje u okončanju ruskog rata u Ukrajina. Orbanovi kritičari ga optužuju da deluje protiv jedinstva i interesa EU i NATO-a, čiji je Mađarska članica, i da sprovodi strategiju pomirenja prema Rusiji uprkos njenoj invaziji na Ukrajinu.