Isporuka ruske nafte u Evropsku uniju porasla je za 14 odsto između januara i aprila, sa 750.000 na 857.000 barela dnevno, objavio je u sredu The Economist, pozivajući se na podatke Argus medija. Ovo dolazi u trenutku kada Brisel poziva da se potpuno zaustavi uvoz energije iz zemlje.
Prema izveštaju, najnoviji embargo EU na rusku naftu odnosi se samo na pomorsku naftu i naftne derivate, za sada pokrivajući samo 75 odsto uvoza iz Moskve. Nafta koja se naftovodom isporučuje nekolicini zemalja centralne i istočne Evrope privremeno je izuzeta, navodi se u saopštenju. „Rafinerije u ovim zemljama kupuju jeftinu rusku naftu koju većina zapadnih kupaca izbegava.
Nemačka je jedina zemlja primalac koja je smanjila uvoz preko ruskog gasovoda Družba od izbijanja rata u Ukrajini, pokazuju podaci. Družba, koja je jedna od najdužih i najvećih mreža naftovoda na svetu, prenosi naftu oko 4.000 kilometara od istočnog dela evropske Rusije do rafinerija u Češkoj, Nemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj i Slovačkoj. Berlin je u januaru dobio polovinu nafte Druzhba, a do aprila samo trećinu.
Češka i Slovačka kažu da podržavaju eventualnu zabranu uvoza preko Druzhbe, ali žele period prilagođavanja od dve do tri godine. U međuvremenu, mađarski premijer Viktor Orban se protivio potpunoj zabrani uvoza ruske nafte, rekavši da bi to bacilo „atomsku bombu“ na ekonomiju njegove zemlje.
Prema izveštaju Economist-a, postoji „malo finansijskog podsticaja za rafinerije da odustanu od ruske ponude“, dok se nafta Urals trguje znatno ispod međunarodnog standarda Brent. Rafinerije koje uvoze preko naftovoda kupile su je uz popust do 40 dolara po barelu u poređenju sa naftom iz Severnog mora prošlog meseca, pokazali su podaci Argus medija.
„Lideri EU insistiraju da će se izuzeće Druzhba ponovo razmotriti. U međuvremenu, izgleda da će gasovod testirati evropska prijateljstva“, navodi se u izveštaju.