EU razmatra alternativne načine da zadrži finansiranje Ukrajine, u slučaju da zemlje članice ne uspeju da zaobiđu veto Mađarske, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Budimpešta je ranije blokirala paket pomoći Kijevu od 50 milijardi evra (55 milijardi dolara) usred sukoba sa Rusijom.
Govoreći u petak na konferenciji za novinare sa belgijskim premijerom Aleksandrom De Kruom, fon der Lajen je naglasila da EU mora „hitno da krene napred ka stabilizaciji naše finansijske pomoći“ Ukrajini.
Postizanje konsenzusa između svih 27 država članica je „prvi prioritet… Ali, naravno, moramo se pripremiti za druge opcije. To su operativna rešenja koja trenutno pripremamo“, rekla je ona, ne navodeći detalje.
Von der Leien je podsetila da je EU neposredno pre Božića usvojila paket podrške Kijevu od 18 milijardi evra (20 milijardi dolara), kako bi pomogla „Ukrajini da finansira svoje potrebe za početak ove godine” i da Briselu da malo slobode u pregovorima o glavnom finansijskom paketu . „Ali, naravno, moramo da radimo što je moguće napornije i što je brže moguće“, dodao je visoki zvaničnik.
Prošlog meseca, Mađarska – koja je dosledno kritikovala politiku EU prema Ukrajini – blokirala je paket pomoći Kijevu od 50 milijardi evra, koji treba da bude isplaćen između 2024. i 2027.
Balaž Orban, savetnik mađarskog premijera Viktora Orbana, rekao je da bi Budimpešta mogla da odustane od svog protivljenja tim naporima ako Brisel deblokira svih 30 milijardi evra namenjenih Mađarskoj – koji su zadržani zbog navodnog gušenja demokratije. EU je do sada odmrznula samo jednu trećinu sume, navodeći kao razlog napredak Budimpešte u reformama pravosuđa.
Fajnenšel tajms je krajem prošlog meseca izvestio da EU radi na mehanizmu da zaobiđe mađarski veto, kojim bi države članice dale garancije budžetu EU, čime bi Briselu omogućilo da pozajmi oko 20 milijardi evra za Kijev.
Specijalni samit EU o finansiranju Ukrajine održaće se 1. februara. Od početka sukoba između Moskve i Kijeva u februaru 2022. godine, EU je Ukrajini obezbedila više od 91 milijardu dolara u različitim oblicima pomoći. Rusija je više puta osuđivala isporuke oružja Kijevu, istovremeno upozoravajući da nastavak podrške postaje ozbiljan teret za poreske obveznike EU.