Ministri energetike zemalja članica razgovarali su o tome na sastanku u Stokholmu, objasnila je francuska ministarka Agnes Pannier-Runacher.
S obzirom na rat u Ukrajini i zavisnost od ruskih snabdevanja energentima, zemlje EU su postavile dobrovoljne ciljne uštede u svom planu gasa za vanredne situacije. Zemlje članice moraju da uštede 15% između avgusta 2022. i marta 2023. – u poređenju sa petogodišnjim prosekom tokom ovog perioda.
Cilj je u velikoj meri postignut zahvaljujući blagoj zimi i višim tarifama osmišljenim da podstaknu potrošače i preduzeća da štede.
Prema statističkoj agenciji EU Eurostat, potrošnja prirodnog gasa u EU pala je za približno 20% između avgusta i novembra.
„Ne smemo da mirujemo na lovorikama“, rekao je evropski komesar za energetiku Kadri Simson u ponedeljak uveče. Ovaj plan je „kritičan“ za pripremu za sledeću zimu.
Druge zemlje su bile opreznije. Ministar energetike Češke Jozef Sikela rekao je da se prošlogodišnje odluke „ne mogu ponoviti”.
Kako je saopšteno, udeo ruskog gasa u austrijskom uvozu u 2022. pao je za 30 odsto, ali i dalje čini polovinu plavog goriva koje zemlja koristi.