„Savet je danas odlučio da obnovi sankcije koje je uvela EU kao odgovor na nezakonitu aneksiju Krima i grada Sevastopolja od strane Ruske Federacije, do 23. juna 2023. godine“, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Saveta. EU.
Kao što je napomenuto, restriktivne mere koje su trenutno na snazi su prvi put uvedene u junu 2014. godine i uključuju zabrane koje se odnose na uvoz proizvoda poreklom sa nezakonito pripojenog Krima ili Sevastopolja u EU, kao i infrastrukturna ili finansijska ulaganja i turističke usluge sa nezakonito anektiranog Krima ili Sevastopol. Štaviše, izvoz određene robe i tehnologija krimskim kompanijama ili za upotrebu na nezakonito aneksiranom Krimu u sektoru transporta, telekomunikacija i energetike ili za traženje, istraživanje i proizvodnju nafte, gasa i mineralnih resursa takođe podleže ograničenjima EU.
Ističe se da EU ne priznaje i nastavlja da osuđuje nezakonitu aneksiju poluostrva Krim kao ozbiljno kršenje međunarodnog prava. EU ostaje nepokolebljiva u svojoj posvećenosti suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica i posvećena potpunoj primeni svoje politike nepriznavanja.
„Rusija je dodatno narušila suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine svojim ničim izazvanim i neopravdanim agresorskim ratom protiv Ukrajine koji EU nastavlja da najoštrije osuđuje. Poziva Rusiju da odmah prekine svoje neselektivne napade na civile i civilnu infrastrukturu i da odmah i bezuslovno povuče sve svoje trupe i vojnu opremu sa čitave teritorije Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica“, navodi se u saopštenju.
Kako je navedeno, Evropska unija je nepokolebljiva u svojoj posvećenosti da pomogne Ukrajini da ostvari svoje inherentno pravo na samoodbranu od ruske agresije i izgradi mirnu, demokratsku i prosperitetnu budućnost. Takođe ostaje posvećena nastavku jačanja sposobnosti Ukrajine da brani svoj teritorijalni integritet i suverenitet.
Rusija je 24. februara pokrenula ničim izazvanu vojnu invaziju na Ukrajinu i nastavila rat koji je pokrenut protiv Ukrajine 2014. Osvajači masovno granatiraju i bombarduju ukrajinske gradove i sela, vrše odmazde i zločine nad civilima na privremeno okupiranim teritorijama, pljačkaju i kradu ukrajinske imovine, uključujući zrno i valjani metal.
EU je već uvela šest paketa ekonomskih sankcija Rusiji, čiji je glavni cilj ograničavanje mogućnosti Kremlja da finansira „ratnu mašinu“.