“Nije prihvatljivo da iza naizgled zabavnih i bezazlenih mogućnosti korisnici mogu u samo nekoliko sekundi pristupiti štetnom, a nekada čak i po život opasnom sadržaju”, rekao je poerenik Komisije Tieri Breton nakon razgovora s Čevom.
Dodao je da je zabrinut i zbog navoda da se špijuniraju novinari i da se lični podaci šalju izvan Evrope.
TikTok se suočio s nizom problema tokom svog brzog uspona do konkurentskih društvenih platformi vlasništvu kompanije Meta i YouTube, uglavnom vezanih za sigurnost i dobrobit svojih mnogobrojnih maloletnih korisnika.
Internetska platforma TikTok, u vlasništvu kineske kompanije Bytedance, dugo je predmet kritika zbog slabe zaštite podataka svojih mladih korisnika. Takođe, postoji bojazan da bi kineska država mogla imati pristup podacima na TikToku, što platforma poriče.
“Nećemo oklevati da uvedemo sve moguće sankcije ako kontrole ne pokažu potpunu usklađenost”, dodao je Breton, podsetivši na evropski Akt o digitalnim uslugama, koji će velike platforme držati odgovornima za kršenje pravila od 1. septembra ove godine.
Novi zakon EU-a takođe dopušta zabranu pružanja usluga u Uniji u slučaju ozbiljnog kršenja pravila koja ugrožavaju ljudske živote ili njihovu sigurnost.