Evropska unija i Sjedinjene Države moraju da pronađu obostrano korisna rešenja kako bi pomogli u rešavanju trgovinskih sporova, rekao je predsednik Evropskog saveta Čarls Mišel u četvrtak dok su se pregovarači SAD i EU utrkivali da okončaju dugotrajne nesuglasice oko carina. i subvencije pre sastanka u Beloj kući u petak.
Američki predsednik Džo Bajden ugostiće u petak Mišela i šeficu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen kako bi pokazao jedinstvo prema Ukrajini, ali uz trgovinske iritacije koje pogoršavaju veze.
Mišel i fon der Lajen se nadaju da će zaključiti sporazume sa Sjedinjenim Državama o okončanju tarifa iz Trampove ere i ublažavanju uticaja američkih zelenih subvencija, ali pregovarači nisu uspeli da naprave bilo kakav napredak do četvrtka popodne.
Američka trgovinska predstavnica Ketrin Tai sastala se u četvrtak sa izvršnim potpredsednikom Evropske komisije Valdisom Dombrovskisom, a trgovinski pregovarači dve zemlje sastajali su se danonoćno.
Mišel je rekao novinarima da je kritično vreme za Sjedinjene Države i EU da se „drže zajedno“ na zajedničkim vrednostima i posvećenosti demokratiji, posebno imajući u vidu eskalaciju krize na Bliskom istoku, koja preti da zaseni dugo planirani samit.
Ali on je rekao da rešenja na trgovinskom frontu moraju biti obostrano korisna. On je odbio da predvidi da li bi predmetna pitanja mogla biti rešena pre sastanka u Beloj kući u petak, rekavši da su pregovori „u toku“.
Sjedinjene Države su suspendovale uvozne carine na čelik i aluminijum EU koje je uveo tadašnji predsednik Donald Tramp 2018. godine, ali pod uslovom da se obe strane do kraja ovog meseca dogovore o merama za rešavanje prekomernih kapaciteta u netržišnim ekonomijama, kao što je Kina, i promovišu zeleniji čelik.
Transatlantski partneri se bore, a Vašington želi da EU primeni carine na metal na uvoz iz Kine, a Brisel je odgovorio da to ne može učiniti pre jednogodišnje istrage da bi se uskladila sa pravilima Svetske trgovinske organizacije.
Bernd Lange, predsednik trgovinskog odbora Evropskog parlamenta, koji će možda morati da odobri sporazum, rekao je da potencijalne mere za rešavanje viška kapaciteta treba da budu „zasnovane na objektivnim istragama, a ne na političkim razmatranjima”.
Ostaje da se vidi da li će ovo okončati pretnju američkim carinama ili će samo videti produženu suspenziju.
Što se tiče održivog čelika, dve strane pokušavaju da pomire tarifni sistem EU na granici ugljenika sa dosadašnjim pristupom SAD za promovisanje ozelenjavanja svoje ekonomije kroz subvencije.
Sjedinjene Države su predložile formiranje kluba zelenog čelika bez carina koji bi takođe bio otvoren za druge saveznike, ali sa pravilima o državnim preduzećima koja bi onemogućila Kinu da se pridruži.
Jedan zvaničnik EU rekao je da su razgovori bili „tečni“. Drugi ih je opisao kao „teške“. Izvor u Vašingtonu opisao je poziciju EU kao „beskorisnu“ i rekao da nije jasno da li se može postići kompromis.
Evropska unija se takođe nada da će samit u petak rezultirati sporazumom o smanjenju udarca američkog Zakona o smanjenju inflacije, koji potrošačima nudi poreske olakšice za kupovinu električnih vozila (EV) sastavljenih u Severnoj Americi.
Dve strane pregovaraju o sporazumu koji bi omogućio električnim vozilima sa kritičnim materijalima iz EU – kobaltom, grafitom, litijumom, manganom i niklom – da se kvalifikuju za delimične poreske olakšice. S obzirom na to da su samoj EU potrebni takvi materijali za svoju zelenu tranziciju, pozitivan uticaj na blok može biti ograničen.