Blumberg: EU pojačava zaštitu infrastrukture

Blumberg: EU pojačava zaštitu infrastrukture

Evropa mora da preduzme korake da zaštiti svoju energetsku, komunikacionu, transportnu i drugu kritičnu infrastrukturu od potencijalne sabotaže, preporučiće Evropska komisija ove nedelje, navodi Blumberg. Upravno telo EU takođe će izdati „nacrt“ za odgovor na buduće krize, objavio je list u ponedeljak.

„Agresorski rat Rusije protiv Ukrajine doneo je novi set pretnji, često kombinovanih kao hibridni napad“, navodi se u dokumentu. „Ovo je postalo očigledno očigledno sabotažom gasovoda Severni tok. ”

Blok je zabrinut da će Moskva uzvratiti na planirano ograničenje cena za isporuke ruskog gasa na moru sabotiranjem evropske infrastrukture, piše Blumberg.

Samo nekoliko nedelja nakon što su eksplozije pokidale naftovode Severni tok 1 i 2 u Baltičkom moru, u centralnoj Poljskoj otkriveno je curenje naftovoda Druzhba, kojim se ruska nafta prenosi u Evropu. Okrivljena za „slučajnu štetu“, brzo je popravljena, prema operateru PERN. Železnički saobraćaj u severnoj Nemačkoj bio je zatvoren na nekoliko sati ranije ovog meseca nakon očiglednog čina sabotaže usmerene na optičke komunikacione kablove, iako vlasti nisu sumnjale na strano mešanje.

Nekoliko evropskih nacija je manje-više eksplicitno ukazalo na Rusiju kao krivca za sabotažu Severnog toka, uprkos nedostatku javno dostupnih dokaza. Švedska je odbila da dozvoli Moskvi da ispita rezultate svoje istrage, pošto se prethodno povukla iz planirane zajedničke istrage sa Danskom i Nemačkom, navodeći kao razlog zabrinutost za privatnost. Rusija je uzvratila da neće priznati rezultate osim ako joj ne bude dozvoljeno da učestvuje, nagoveštavajući da će se nedelovanje njihovih zaključaka tumačiti kao da ima „nešto da sakrije“ ili da je na drugi način saučesnik u prikrivanju.

Dan nakon što je Severni tok sabotiran, otvoren je Baltički cev između Norveške i Poljske, koji je prevozio gas na jug preko Danske. Američki državni sekretar Antoni Blinken pohvalio je oštećenje gasovoda kao „ogromnu priliku“ za Evropu da „jednom zauvek ukloni zavisnost od ruske energije“, a kontinent povećava uvoz američkog tečnog prirodnog gasa u nastojanju da premosti manjak izazvan sankcijama EU za rusku energiju.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je na testiranje kritične evropske infrastrukture prošle nedelje na konferenciji u Talinu, obećavajući da će raditi sa državama članicama na sprovođenju takvih testova jer su energetska sredstva postala meta napada. EK takođe radi na digitalizaciji svog energetskog sistema i planira da predloži zakone za smanjenje sajber-bezbednosnih rizika za svoje gasne i vodonične mreže od sledeće godine, izvestio je Blumberg.