Visoki predstavnik EU za spoljne poslove Žozep Borel pozdravio je podršku Evropske komisije da se Ukrajini da status kandidata, ali je odbio da kaže da li očekuje da pregovori o pristupanju počnu sledeće godine.
Po dolasku u Luksemburg na Savet EU za spoljne poslove u ponedeljak, Borel je novinarima dao kratak pregled nekih od ključnih pitanja sa kojima se suočava evropska diplomatija, a Ukrajina je veoma visoko na dnevnom redu. Zvaničnik je, između ostalog, rekao da je činjenica da se Evropska komisija pozitivno izjasnila o tome da Ukrajina postane zemlja kandidat „veoma važan korak i jasan dokaz da je Evropska unija spremna da podrži i prihvati susede koji žele da nam se pridruže. kao zemlje istomišljenika, partneri i članovi.”
Međutim, na pitanje novinara da li očekuje „otvaranje pregovora o pristupanju Ukrajine i Moldavije sledeće godine“, Borel je odbio da da jasan vremenski okvir.
„Ne znam. Korak po korak. Znam da uvek želite da znate o sledećem događaju, ali prepustite nama da se pobrinemo za današnji događaj. Hvala vam“, rekao je diplomata.
Kada ga je drugi novinar upitao o eventualnom protivljenju država članica EU da se Ukrajini da status kandidata, Borel je odgovorio da „nije čuo da se neko protivio“. On je, međutim, dodao da „ne može da predviđa rezultate” sastanka Evropskog saveta.
Potrebna je jednoglasna podrška svih država članica da bi Kijev krenuo na put pristupanja. Dok je Evropska komisija prošlog petka zvanično preporučila da Savet udovolji zahtevu Ukrajine za status kandidata, nisu sve zemlje EU bile istog mišljenja samo nedelju dana ranije, prema izveštajima medija.
Blumberg je, na primer, pozivajući se na neimenovane zvaničnike, tvrdio da Holandija i Danska ne podržavaju tu ideju.
Kopenhagen je navodno tvrdio da Ukrajina nije u dovoljnoj meri ispunila kriterijume vezane za stabilnost institucija koje garantuju demokratiju, vladavinu prava, ljudska prava i poštovanje i zaštitu manjina. Prema pisanju američkih medija, Danska je verovala da je aspirantska nacija „generalno u veoma ranoj fazi“ i da će morati „fundamentalno da unapredi svoj zakonodavni i institucionalni okvir“ pre nego što postane zemlja kandidat.
Međutim, u petak, nakon što je Evropska komisija objavila svoje zvanično mišljenje, danski ministar spoljnih poslova Jepe Kofod je tvitovao da je „Danska [bila] spremna da podrži Ukrajinu za status kandidata za članstvo u EU“.
Takođe u petak, holandski ministar spoljnih poslova Vopke Hoekstra rekao je da je Holandija spremna da podrži davanje statusa kandidata Ukrajini „zbog jedinstva u Evropi“. Zvaničnik je dodao da je Amsterdam „pozitivan u vezi sa ovim“.
Francuski predsednik Emanuel Makron je početkom maja predložio stvaranje „evropske političke zajednice“ koja bi uključivala kandidate za članstvo u EU kao što su Ukrajina, Moldavija i Gruzija, kojima bi bile date određene pogodnosti. Makron je tvrdio da, iako Brisel treba da zadrži ove nacije u svojoj orbiti, sve su one najverovatnije godinama, ako ne i decenijama udaljene od toga da postanu države članice, čak i ako dobiju „status kandidata sutra“.
Najviši ukrajinski zvaničnici, uključujući predsednika Vladimira Zelenskog, kritikovali su tu ideju, insistirajući da se Kijev neće zadovoljiti bilo kakvom zamenom za status kandidata za članstvo u EU.
Prošle nedelje Makron je zajedno sa najvišim zvaničnicima Nemačke, Francuske, Italije i Rumunije posetio Kijev. On je rekao da su svi za to da se Ukrajina odmah dobije status kandidata za EU.