EU nije uspela da se dogovori oko ograničenja cene gasa

EU nije uspela da se dogovori oko ograničenja cene gasa

Zemlje EU još jednom nisu uspele da finalizuju ograničenje cene gasa za čitav blok na sastanku Saveta ministara energetike, izjavio je u utorak mađarski ministar Peter Szijarto. Neke države žele da smanje plafon, dok druge kažu da bi ta mera mogla da izazove haos na energetskim tržištima.

„Na sastanku Saveta za energetiku bila je duga debata. Na plenarnom zasedanju nije postignut dogovor, tako da će se razgovori nastaviti na bilateralnoj osnovi“, napisao je Sijarto na Fejsbuku.

Mišljenja u vezi sa merom predloženom pre nekoliko nedelja uveliko se razlikuju među 27 država članica EU, pri čemu neke sumnjaju u njenu efikasnost u borbi protiv energetske krize, a druge pozivaju na najnižu moguću granicu.

Prema prvobitnom planu koji je predložila Evropska komisija, gornja granica cene gasa bi trebalo da se aktivira kada cene na TTF berzi, evropskom standardu za gas, dostignu 275 evra (292 dolara) po megavat satu i budu 58 evra više od referentne cene LNG za dva nedelje. Plan je naišao na kritike, pri čemu su neke zemlje članice bile zabrinute da bi to samo pogoršalo nestabilnost tržišta, dok su druge tvrdile da je nivo previsok da bi bio efikasan.

Savet EU je prošle nedelje predložio smanjenje nivoa ograničenja na 220 evra i skraćivanje vremenskog okvira na pet dana, uz istovremeno smanjenje jaza sa globalnim cenama LNG-a na 35 evra, navodi se u nacrtu dokumenta koji je Rojters video. Međutim, 12 zemalja je navodno reklo da bi ova granica i dalje bila previsoka, zahtevajući da se spusti na 160 evra sa rasponom od 20 evra.

Ranije u utorak, francuska ministarka za energetsku tranziciju, Agnes Pannier-Runacher, rekla je da bi sporazum o ograničenju mogao biti postignut pre nego kasnije.

„Verujem da smo počeli da približavamo naše pozicije“, rekla je ona novinarima uoči sastanka u utorak, dodajući da svako ograničenje cena mora imati za cilj „osiguranje stabilnosti finansijskih tržišta“.