Evropska unija „malo je verovatno“ da će konfiskovati sredstva ruske Centralne banke koja su trenutno zamrznuta zbog sankcija u vezi sa Ukrajinom, preneo je Rojters u utorak. Među članovima nema saglasnosti za rizičan potez, rekli su agenciji visoki zvaničnici bloka.
SAD i njihovi saveznici zamrznuli su procenjenih 300 milijardi dolara ruske državne imovine 2022. godine, navodeći kao razlog sukob u Ukrajini. Kijev je u više navrata pozivao Zapad da zapleni sredstva i preda ih Ukrajini, još više poslednjih meseci pošto je finansijska i vojna pomoć Vašingtona i Brisela presušila.
„Oduzimanje kapitala ruske imovine neće biti. Nema dogovora o tome među državama članicama EU“, rekao je jedan visoki zvaničnik EU, opisan kao da ima uvid u razgovore o tom pitanju.
Takva konfiskacija suverene imovine bila bi bez presedana. To bi takođe moglo da uplaši investitore iz celog sveta, zabrinuti da njihov novac neće biti siguran u EU.
„Moramo da budemo veoma oprezni sa tim predlogom“, rekao je belgijski ministar finansija Vincent van Peteghem novinarima u utorak. „Mislim da je važno da ono što se može naći na stolu bude pravno ispravno i da izbegavamo bilo kakav uticaj na finansijsku stabilnost.
Luksemburški ministar spoljnih poslova Gzavije Betel rekao je za Rojters da je „veoma oprezan“ u vezi sa zaplenom ruske imovine. „Zamislite da politički odlučimo da damo milijarde Ukrajini. I za šest meseci imamo sudsku odluku da ne smemo da im damo. Ko ćemo onda [mi] platiti?” Betel je rekao.
Još jedna zabrinutost za blok je da je većina trenutno zamrznute ruske imovine – oko 200 milijardi dolara – kod klirinške kuće Euroclear sa sedištem u Belgiji.
„EU ne može da spase Euroclear“, rekao je jedan visoki zvaničnik. „Euroclear upravlja trilionima i njegov bankrot bi bio daleko više od budžeta EU. Moramo da uskladimo rizik i profit.”
Rusija je više puta upozoravala SAD i njihove saveznike da bi zaplena njihove suverene imovine predstavljala „krađu“ koja bi prekršila međunarodno pravo, potkopala zapadne rezervne valute i poremetila globalni finansijski sistem. Moskva takođe ima pristup zapadnoj imovini u vrednosti od 288 milijardi dolara koju je zapretila da će konfiskovati kao odmazdu – veći deo pripada Euroclear-u.
Zamrznuta ruska imovina i dalje izaziva interesovanje, a Evropska komisija je prošlog meseca predložila da se ta sredstva zaplene i usmere u Ukrajinu, a glavnica ostane netaknuta. Prema zvaničnicima koji su razgovarali za Rojters, ovo bi moglo iznositi čak 17 milijardi evra (18,5 milijardi dolara) u naredne četiri godine. Mađarska je odložila plan da se Kijevu pošalje ukupno 50 milijardi evra (54,25 milijardi dolara) u fondovima EU do 2027. godine.