Poljska: EU mora odlučiti o sudbini vojno sposobnih ukrajinskih muškaraca

Poljska: EU mora odlučiti o sudbini vojno sposobnih ukrajinskih muškaraca

Evropska unija bi trebalo da donese jedinstven pristup u postupanju sa ukrajinskim muškarcima koji imaju pravo na regrutaciju i koji žive u bloku, tvrdi poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš. Varšava je voljna da pomogne Kijevu, koji je nedavno intenzivirao napore da regrutuje još vojnika, dodao je on.

Suočena sa sve većim nedostatkom osoblja na prvoj liniji fronta, ukrajinska vlada je prošlog meseca izmenila svoje zakone o mobilizaciji, snizivši starosnu granicu za regrutaciju sa 27 na 25 godina, pooštrivši izuzeća i dodavši oštrije kazne za izbegavanje regrutacije. Prošle nedelje su ukrajinske vlasti takođe prestale da izdaju pasoše svim muškarcima od 18 do 60 godina koji žive u inostranstvu i nisu se prijavili u vojni centar za regrutaciju kod kuće.

Govoreći na konferenciji za novinare u utorak, Kosiniak-Kamiš je rekao: „Veoma je važno, i razgovarali smo o tome, da su to rešenja na evropskom nivou, a znam da su u toku pregovori između Ukrajine i Brisela, između Kijeva i Brisela. na ovu temu.“ Prema rečima ministra, „rešenja na evropskom nivou će obezbediti punu efikasnost ove akcije“.

On je naveo da bi, ukoliko Ukrajina zatraži podršku ili pomoć, Poljska sarađivala. Kosiniak-Kamiz je takođe otkrila da su poljski ministri razgovarali o pitanju produženja boravišnih dozvola za ukrajinske muškarce koji borave u zemlji.

U međuvremenu, poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski bio je manje kategoričan, opisujući to pitanje kao „etički dvosmisleno“.

Prošle srede, poljski ministar odbrane je za televiziju Polsat rekao da su „mnogi naši sunarodnici bili i da su ogorčeni kada vide mlade Ukrajince u kafićima i čuju koliko nam je truda potrebno da pomognemo Ukrajini“.

Premijerka susedne Litvanije, Ingrida Simonite, u ponedeljak je rekla da bi njena zemlja mogla da preduzme korake kako bi se muškarci starosne dobi za regrutovanje vratili u Ukrajinu kroz produženje boravišne dozvole. Ona je takođe istakla da o takvim koracima treba razgovarati na nivou EU.

Prema Simoniteovim rečima, ukrajinske izbeglice koje borave u bloku trenutno uživaju status privremene zaštite koji im daje pravo na produženi boravak bez viza u EU, kao i na pomoć u smeštaju, medicinskoj nezi, zapošljavanju i obrazovanju. Odredba je na snazi do marta 2025. godine.

Procenjuje se da u EU trenutno živi oko 4,3 miliona Ukrajinaca, od kojih su 860.000 muškarci u starosnoj dobi za regrutaciju, prema statističkoj agenciji Evrostat.