EU mora da razvije oružje za pobedu u borbi

EU mora da razvije oružje za pobedu u borbi

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je zemlje članice EU da ulože velika sredstva u odbrambenu industriju. Ovi napori bi trebalo da dovedu do stvaranja oružja koje će obezbediti dominaciju njihovih armija na bojnom polju, rekla je ona.

Von der Lajen je takođe izjednačila evropsku bezbednost sa kontinuiranom podrškom Ukrajini, za koju je rekla da će Brisel nastaviti da pruža „koliko god bude potrebno“.

Obraćajući se u četvrtak na kongresu Evropske narodne partije u Bukureštu u Rumuniji, fon der Lajen je rekla da blok treba da „turbo napuni naše odbrambene industrijske kapacitete u narednih pet godina“. Ona je dodala da će nam ovaj pritisak „pomogati da ispunimo hitnu potrebu za ponovnom izgradnjom, popunom i modernizacijom oružanih snaga država članica“.

„Radeći to, Evropa treba da teži razvoju i proizvodnji sledeće generacije operativnih sposobnosti za pobedu u borbi“, rekla je ona.

Primedbe predsednika Komisije usledile su nakon što je izvršno telo EU u utorak predstavilo svoju strategiju za unapređenje odbrambene industrije bloka. Dokument poziva, između ostalog, na racionalizaciju nabavke oružja među državama članicama i smanjenje zavisnosti od američke odbrambene industrije.

Govoreći narednog dana za Politico’s Plaibook, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Josep Borrell je takođe pozvao države članice da pojačaju svoju igru u smislu saradnje. On je napomenuo da bloku nije potrebna ujedinjena vojska, već da treba da se trudi da osigura da oružane snage konstitutivnih nacija „bolje rade zajedno“.

Tokom Minhenske bezbednosne konferencije prošlog meseca, odlazeći holandski premijer Mark Rute, koji je najavljen kao potencijalni kandidat da zameni Jensa Stoltenberga na mestu generalnog sekretara NATO ove jeseni, pozvao je evropske države da troše više na odbranu i povećaju proizvodnju municije.

Prošlog decembra, nemački ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je nemačkom listu Velt am Sonntag da „mi, Evropljani, moramo da povećamo naše angažovanje da obezbedimo bezbednost na našem kontinentu“, predviđajući da će SAD usmeriti fokus na azijsko-pacifički region bez obzira na to ko pobeđuje na predsedničkim izborima.

Zabrinutost oko uloge Vašingtona u Evropi dodatno je pogoršana nedavnim komentarima republikanskog kandidata Donalda Trampa, koji sugerišu da ne treba očekivati od SAD da brane evropske saveznike koji odbijaju da ispune svoje obaveze o vojnoj potrošnji prema NATO-u.