Kako prenosi „Evropska istina“, to je izjavio portparol spoljnopolitičke službe EU Peter Stano na dnevnom brifingu u Briselu.
Prema njegovim riječima, EU veoma pomno prati unutrašnju političku situaciju u Crnoj Gori i sa zabrinutošću prati ovu situaciju.
„Podsjećamo i insistiramo da se svi politički igrači u ovoj zemlji uzdrže od bilo kakvih radnji koje bi mogle produbiti institucionalnu krizu u zemlji i narušiti demokratske institucije Crne Gore. Treba da daju prednost izgradnji konsenzusa“, naglasio je Stano.
„Teki proces Crne Gore na putu ka EU zahteva da svi politički igrači podrže funkcionalnost demokratskih institucija. I insistiramo da se trenutna blokada institucija mora odmah prekinuti i pozivamo na normalizaciju situacije“, rekao je on.
Podsetimo, u Crnoj Gori je u toku politička kriza izazvana odlukom vlade Dritana Abazovića da potpiše sporazum sa Srpskom pravoslavnom crkvom, kojim joj se garantuje pravo na posedovanje crkvenih objekata i de fakto daje pravo na eksteritorijalnost. .
Kao rezultat toga, opozicija, uključujući i DPS, glasala je za ostavku vlade, ali se Abazović dogovorio sa prosrpskim partijama da formiraju novu koaliciju. To, prema mišljenju posmatrača, ugrožava kretanje Crne Gore ka članstvu u EU, kao i njeno članstvo u NATO.
Kriza je eskalirala ranije ovog meseca kada su poslanici izmenili zakon kako bi umanjili predsednička ovlašćenja.
Međutim, predsednik Milo Đukanović nazvao je zakon neustavnim i rekao da bi poslanici trebalo da ponovo glasaju o njemu.
U međuvremenu, ustavni sud zemlje, koji bi inače mogao da odlučuje o ovom pitanju, ne funkcioniše jer se poslanici ne mogu složiti oko njegovog sastava, što dodatno podstiče krizu.