Nekoliko država članica ima zakone koji ograničavaju radno vreme na ekstremnim vrućinama, ali pragovi se razlikuju. Mnoge zemlje nemaju ograničenja rada po vrućini širom zemlje.
Prema studiji agencije Eurofound, 23 odsto svih radnika u EU bilo je izloženo visokim temperaturama četvrtinu vremena. Ova cifra raste na 36% u poljoprivredi i industriji i na 38% u građevinarstvu.
Većina zemalja EU nema zakone o maksimalnim temperaturama na radnom mestu, iako Belgija, Mađarska i Letonija imaju određena ograničenja.
U Francuskoj, gde trenutno ne postoje ograničenja maksimalne dozvoljene temperature za rad, sindikat je saopštio da je 12 radnika umrlo od izloženosti toploti samo u 2020. godini.
U Španiji, gde su prošle nedelje na velikim vrućinama stradala tri radnika, postoje temperaturne granice, ali samo za određena zanimanja. Tada se temperatura u Madridu približavala 40°C.
Sa globalnim prosečnim temperaturama za više od 1,1°C višim nego u predindustrijskoj eri, Evropa trpi sve veći broj rekordnih toplotnih talasa.
Kako je saopšteno, prodavnice u Francuskoj biće u obavezi da zatvore svoja vrata kada koriste klima uređaje, inače će morati da plate kaznu.
Od posledica ekstremnih vrućina koje su poslednjih dana zahvatile Evropu, u Španiji i Portugalu je već umrlo više od 1.700 ljudi.