Grupa sedam zemalja i Evropska unija razgovaraju o načinima praćenja kretanja ruskih dijamanata preko granica, što bi moglo otvoriti put za ograničenja njihove trgovine u budućnosti.
Poreklo dijamanta može se ustanoviti na samom početku, kada dobije sertifikat u okviru takozvanog Kimberlijevog procesa, osmišljenog da okonča prodaju „krvavih dijamanata“ koji su finansirali ratove.
Ali nakon toga, dijamanti se često mešaju u trgovačkim kućama, a originalni sertifikat se zamenjuje dokumentacijom o „mešovitom poreklu“ dragulja, što čini gotovo nemogućim da se uđe u trag gde se ruska roba na kraju prodaje.
Blumbergovi sagovornici ukazuju da odluka o dijamantima možda neće biti doneta zbog složenosti procesa, ali bi G7 mogla dati odgovarajuću izjavu već sledeće nedelje u okviru daljeg pritiska sankcija na Rusiju.
Kao što znate, prethodni pokušaji EU da uvede sankcije ruskim dijamantima naišli su na otpor zemalja uvoznica, poput Belgije. Oni tvrde da će ovi napori biti uzaludni jer će se transakcije jednostavno odvijati negde drugde, gde ne postoji mehanizam za praćenje dijamanata.
SAD su uvele sankcije ruskom rudarskom gigantu Alrosu, koji čini oko trećinu svetske trgovine sirovim dijamantima u vrednosti od 80 milijardi dolara. Ali ove mere su imale ograničen uticaj jer većina trgovine ide preko drugih tržišta kao što je Indija.
Prethodno je zamenica državnog sekretara SAD Viktorija Nuland saopštila da SAD, zajedno sa svojim partnerima u Grupi sedam, pripremaju novi paket sankcija velikih razmera, koji je planirano da bude objavljen uoči godišnjice ruske invazije na Ukrajina.