Novi rok je deo procesa EU, nazvanog „mehanizam uslovljavanja“, koji ima za cilj da zaštiti finansijske interese EU od kršenja vladavine prava od strane vlade EU. To je odvojeno od drugih postupaka oko vladavine prava koje je EU pokrenula protiv Mađarske.
Komisija veruje da je novac EU u Mađarskoj u opasnosti zbog, kako kaže, korupcije, koja može biti u obliku tendera za projekte koje finansira EU u kojima učestvuje samo jedan ponuđač, obično povezan sa vladajućom strankom.
Izvršna vlast EU takođe je zabrinuta zbog nezavisnosti pravosuđa, medija i nevladinih organizacija.
Mađarski premijer Viktor Orban u prošlosti je odbacio zabrinutost EU i SAD zbog korupcije u Mađarskoj, ali su najviši mađarski zvaničnici proteklih nedelja rekli da je Budimpešta spremna da sarađuje sa Komisijom na rešavanju problema.
Mađarska je ove nedelje ponudila da smanji broj javnih tendera na kojima učestvuje samo jedan ponuđač na 15 odsto od ukupnog broja. Takođe je ponudio da dozvoli sudovima da nalože tužiocima da vode slučajeve čak i ako su tužioci odlučili da to ne čine i da donošenje zakona u Mađarskoj učini transparentnijim i inkluzivnijim.
Zbog zabrinutosti zbog novca iz budžeta EU, Komisija je u aprilu pokrenula „mehanizam uslovljavanja“ protiv Mađarske. Na kraju, to bi moglo dovesti do suspenzije 21 milijarde evra (21,3 milijarde dolara) za Mađarsku iz budžeta EU.
Komisija je u petak saopštila da je ovlastila komesara za budžet Johanesa Hana da obavesti Budimpeštu o merama koje izvršna vlast EU namerava da predloži vladama EU ako popravne mere Mađarske ne budu adekvatne.
„Mađarska sada ima mesec dana u roku od kojeg može da podnese svoja zapažanja i sve dodatne informacije, posebno o proporcionalnosti mera koje predviđa Komisija“, saopštila je izvršna ruka EU.
Dodaje se da Mađarska još uvek ima priliku da podnese adekvatne popravne mere.
Sredstva na koja se to odnosi poznata su kao kohezioni fondovi – koje zemlje EU koje su siromašnije od proseka EU dobijaju za razvoj svoje infrastrukture kao što su putevi i mostovi, postrojenja za prečišćavanje vode ili transport.
Visoki zvaničnik EU, koji je tražio da ostane neimenovan, rekao je da se predlog Komisije vladama EU najverovatnije neće odnositi na sve kohezione fondove za Mađarsku, jer mora da bude proporcionalan razmerama problema.
Ali to će biti ozbiljan predlog, a ne simboličan“, rekao je zvaničnik.
Suspenzija kohezionih fondova, međutim, pored 5,8 milijardi evra grantova fonda za oporavak koji su još uvek zamrznuti, bila bi veliki udarac za mađarsku ekonomiju koja pati od slabljenja valute, povećanja troškova zaduživanja, povećanja budžeta deficita i divlje inflacije.