Zemlje Evropske unije pokušaće ponovo sledeće nedelje da donesu sporazum o novim ciljevima obnovljive energije, koji su zaustavljeni zabrinutošću Francuske i drugih država da zakon stavlja nuklearnu energiju na stranu.
Grupa zemalja, uključujući Francusku, uložila je u poslednjem trenutku protivljenje zakonu EU o ambicioznijim ciljevima obnovljive energije prošlog meseca, stavljajući na čekanje glavni stub planova bloka za borbu protiv klimatskih promena.
Diplomate zemalja EU pokušaće da odobre zakon u sredu, prema dnevnom redu sastanka objavljenom kasno u petak.
Pariz je tražio izmene zakona kako bi ponudio povoljniji tretman nuklearne energije, i rekao je da konačni dogovor stavlja u nepovoljan položaj zemlje poput Francuske sa velikim udelom nuklearne energije. Nuklearna energija je niskougljenična, ali nije obnovljiva.
Zakon EU je osmišljen da podstakne brzu ekspanziju obnovljivih izvora energije poput vetra i sunca. Sporazum o kojem je pregovarano ove godine ponudio je neke kompromise, uključujući niže ciljeve za obnovljivo gorivo za industriju, u zemljama koje su već koristile nuklearnu energiju da smanje upotrebu fosilnih goriva.
Pariz je rekao da pravila i dalje isključuju vodonik sa niskim sadržajem ugljenika koji se proizvodi iz nuklearne struje. U svojoj potrazi za sporazumom, EU je razmatrala opcije kao što je davanje deklaracije koja prati konačni zakon, kojom se priznaje izazov koji ovo predstavlja za neke zemlje, rekli su diplomatski izvori.
Time bi se izbeglo ponovno otvaranje sporazuma o zakonu koji su dogovorile zemlje EU i zakonodavci ranije ove godine – scenario koji Evropska komisija i neke druge zemlje žele da izbegnu.
Francusko ministarstvo energetike nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar.
Francuski ministar finansija Bruno Le Mer izjavio je u četvrtak da Francuska neće odustati od konkurentskih prednosti povezanih sa nuklearnom energijom, ističući da zemlje EU imaju pravo da biraju sopstveni energetski miks.
Druge pronuklearne članice EU, uključujući Bugarsku, Poljsku, Mađarsku i Češku, takođe su nagovestile da neće podržati zakon o obnovljivim izvorima energije – navodeći zabrinutost, uključujući, za neke, da su ciljevi jednostavno previsoki.
Zajedno imaju dovoljno glasova da blokiraju zakon.
Neuobičajeno je da zemlje odbijaju unapred dogovorene sporazume o zakonima EU, koji su usledili nakon višemesečnih pregovora.
U međuvremenu, države uključujući Nemačku i Luksemburg – obe antinuklearne zemlje – plus Dansku i Irsku pozvale su EU da brzo reši spor, upozoravajući da odlaganje ugrožava investicije u obnovljive izvore energije.