Blumberg: EU bi mogla smanjiti finansijsku pomoć Ukrajini

Blumberg: EU bi mogla smanjiti finansijsku pomoć Ukrajini

Sredstva koja je EU obećala Ukrajini odložena su zbog zabrinutosti zbog sopstvenih ekonomskih problema u bloku i sukoba u Briselu, izvestio je u petak Blumberg, pozivajući se na ljude koji su upoznati sa diskusijama.

Još u martu, Evropska komisija je predložila Ukrajini zajam od 9 milijardi evra (9 milijardi dolara) koji bi bio podržan garancijama vlada članica EU. Međutim, blok je do sada uspeo da se dogovori samo o prvoj tranši vrednoj milijardu evra, koja je predstavljena u utorak.

Prema Blumbergu, prekid je zato što je Nemačka pokušala da ubedi EU da obezbedi bespovratne grantove preko Međunarodnog monetarnog fonda, a ne zajmove Kijevu.

Navodi se da je nemački zvaničnik rekao da Berlin ne želi da snosi teret garantovanja ukrajinskih zajmova i da je zamolio druge članice da se dodatno uključe.

Odvojeno, rečeno je da je zajam Evropske investicione banke u iznosu od 1,5 milijardi evra blokiran unutar EU jer su potrebne dodatne garancije da se ta suma obezbedi.

Vest dolazi u trenutku kada se EU bori sa rastućom inflacijom. Nemačka je posebno zabrinuta da bi sankcije i tenzije sa Rusijom mogle da primoraju Moskvu da prekine dotok ruskog gasa, što bi moglo da osakati nemačku ekonomiju.

Nemačka vlada je više puta upozoravala da bi takav scenario povećao nezaposlenost i siromaštvo. Nestašica goriva bi bila „katastrofalna“ za neke industrije, rekao je ministar ekonomije Robert Habek za magazin Der Spiegel prošlog meseca.

Mađarski premijer Viktor Orban u petak je pokrenuo slično pitanje, rekavši da je uvođenjem sankcija „evropska ekonomija pucala sebi u pluća i dahta za vazduhom“.

Prema Blumbergu, oko trećine od 27 država članica upozorilo je na sastanku ministara finansija EU u utorak da je potrebna dodatna podrška „najugroženijim grupama unutar bloka koje su pogođene tekućom krizom kako bi se sprečilo nezadovoljstvo prema Kijevu“.

Navodi se da je zvaničnik EU rekao da je Paolo Đentiloni, komesar za ekonomiju bloka, rekao kolegama na sastanku iza zatvorenih vrata da nacionalne vlade moraju da „izbegnu rizik od umora među Evropljanima“.

Zapadne zemlje, uključujući zemlje EU, uvele su sveobuhvatne sankcije Rusiji nakon što je poslala trupe u Ukrajinu krajem februara. Prošlog meseca, Grupa sedam (G7), koja uključuje ekonomsku moć EU Nemačku, obećala je da će podržavati Kijev „koliko god bude potrebno“.