Etiopija zabrinuta zbog odbrambenog sporazuma između Egipta i Somalije dok rastu tenzije na Rogu Afrike

Etiopija zabrinuta zbog odbrambenog sporazuma između Egipta i Somalije dok rastu tenzije na Rogu Afrike

Etiopija pokazuje sve veću zabrinutost zbog nedavnog dogovora o odbrani između Egipta i Somalije, dve zemlje koje su sada u fokusu zbog rastućih napetosti u regionu Roga Afrike.

Tokom nedavne posete somalijskog predsednika Hasana Šeika Mohamuda, Kairo i Mogadišu su potpisali sporazum o bezbednosti. Iako detalji sporazuma još nisu javno objavljeni, somalijski ambasador u Kairu, Ali Abdi Aver, potvrdio je da je dolazak vojne opreme iz Egipta u Somaliju bio „prvi konkretni korak ka sprovođenju“ tog sporazuma.

Prema istom sporazumu, egipatske trupe će biti raspoređene u Somaliji nakon 31. decembra, kada se završi mirovna misija Afričke unije u Somaliji. Međutim, Egipt još nije potvrdio slanje vojne opreme u Somaliju, niti planove o raspoređivanju trupa.

Ova situacija izazvala je zabrinutost u Etiopiji, čiji zvaničnici naglašavaju da neće ostati pasivni dok drugi akteri preduzimaju mere koje bi mogle destabilizovati region.

Postoje dva ključna spora koji su važni za tri afričke zemlje. Prvi se tiče izgradnje etiopske brane na Plavom Nilu, vredne 4 milijarde dolara, koja je uzrokovala napetosti između Etiopije i Egipta. Drugi spor se odnosi na otcepljenu somalijsku regiju Somaliland, oko koje se vodi spor između Etiopije i Somalije.

Somalija je pokušala da omete Etiopiju u njenim naporima da dobije pristup Crvenom moru putem spornog sporazuma sa Somalilendom. Etiopija planira da uspostavi bazu pomorskih snaga duž obale Somalilenda, ali ta inicijativa nailazi na otpor.

Somalilend se otcepio od Somalije pre više od 30 godina, ali međunarodna zajednica nije priznala njegovu nezavisnost. Somalija i dalje smatra Somalilend delom svoje teritorije.

Od 2007. godine, Savezna vlada Somalije podržana je mirovnom misijom Afričke unije u borbi protiv islamske ekstremističke grupe al-Šabab. Čak i nakon povlačenja mirovnih snaga Afričke unije, trupe iz zemalja poput Ugande i Burundija ostaju prisutne u Somaliji na osnovu bilateralnih sporazuma.

Etiopija je izrazila zabrinutost zbog mogućih događaja u regionu koji bi mogli ugroziti njen nacionalni interes, optužujući Somaliju za navodnu saradnju sa spoljnim akterima u destabilizaciji regiona.

Somalilend je takođe jasno izrazio protivljenje bilo kakvom prisustvu egipatskih trupa u Somaliji.