Etiopija bez izlaza na more preduzela je u ponedeljak prve korake ka sticanju izlaza na more, potpisavši sporazum u glavnom gradu Adis Abebe sa otcepljenim somalijskim regionom Somalilenda o pristupu obali Somalilenda.
Memorandum o razumevanju potpisali su etiopski premijer Abij Ahmed Ali i predsednik Somalilenda Muse Bihi Abdi.
Kao deo sporazuma, Somalilend planira da Etiopiji zakupi 20 km zemljišta duž svoje obale radi uspostavljanja baze pomorskih snaga, rekao je Abdi na potpisivanju.
Sa populacijom koja se procenjuje na preko 120 miliona, Etiopija je najnaseljenija zemlja na svetu bez izlaza na more.
Sporazum jača bezbednosno, ekonomsko i političko partnerstvo između Etiopije i Somalilenda, navodi se u saopštenju kabineta etiopskog premijera.
Predsednik Somalilenda Abdi rekao je da sporazum uključuje izjavu da će Etiopija priznati Somalilend kao nezavisnu zemlju u bliskoj budućnosti.
Somalilend se otcepio od Somalije pre više od 30 godina, ali ga Afrička unija ili Ujedinjene nacije ne priznaju kao nezavisnu državu. Somalija još uvek smatra Somalilend delom svoje teritorije i reakcije tamošnjih zvaničnika bile su brze.
„Somalija je nedeljiva. Njen suverenitet i teritorijalni integritet su beskompromisni“, rekao je Abdirizak Omar Mohamed, somalijski ministar nafte i mineralnih resursa.
Somalija je na društvenoj medijskoj platformi „X“, nekadašnjoj Tviter, objavila: „Etiopija dobro zna da ne može potpisati vojni pakt/MOU o zakupu luke sa regionalnim šefom države – taj mandat je prerogativ savezne vlade Somalija.”
Somalijski državni mediji objavili su u objavi na društvenim mrežama da će se somalijski kabinet sastati u utorak kako bi razgovarali o sporazumu između Somalilenda i Etiopije.
Somalija i Somaliland postigli su u petak u Džibutiju sporazum o jačanju saradnje u oblasti bezbednosti i borbe protiv organizovanog kriminala.
Etiopija je izgubila pristup moru kada se Eritreja otcepila 1993. Etiopija je koristila luku u susednom Džibutiju za većinu svog uvoza i izvoza.