Ankara planira da „očisti“ sirijske gradove Tal Rifat i Manbidž od „terorista“, rekao je predsednik Redžep Tajip Erdogan.
Turska će pojačati svoje napore da stvori, kako kaže, 30 kilometara široku „bezbednosnu zonu” duž svoje južne granice sa Sirijom, najavio je u sredu predsednik zemlje Redžep Tajip Erdogan.
Oružane snage Turske treba da pokrenu „antiterorističku“ operaciju, koja će posebno ciljati na severne sirijske gradove Tal Rifat i Manbidž, rekao je on na sastanku svoje Partije pravde i razvoja (AK) u Ankari.
Predsednik nije precizirao tačan datum kada bi operacija trebalo da počne. Nije otkrio ni broj vojnika koji će u tome učestvovati.
Turska smatra da su kurdske milicije u severnoj Siriji produžetak Kurdistanske radničke partije (PKK) – militantne organizacije koja je angažovana u višedecenijskom sukobu sa Turskom. Osnovan kao separatistički pokret koji traži nezavisnost za Kurde, kasnije je pomerio fokus ka široj autonomiji Kurda unutar Turske. Ankara je smatra terorističkom grupom, kao i SAD, EU i neke druge nacije, poput Kanade i Australije.
„Ulazimo u novu fazu naše odlučnosti da formiramo bezbednu zonu od 30 kilometara (20 milja) duž naše južne granice. Očistićemo Tal Rifaat i Manbidž od terorista, a to ćemo korak po korak učiniti i sa drugim regionima“, rekao je Erdogan u sredu.
Turski predsednik je takođe optužio Moskvu i Vašington da nisu ispunili svoje obaveze i nametnuli povlačenje kurdskih milicija iz sirijskih regiona koji se graniče sa Turskom. Događaji su naveli Ankaru da pokrene operaciju za „zaštitu nacije“ i eliminisanje onoga što smatra terorističkom pretnjom.
Erdogan je prvi put najavio svoje planove prošle nedelje kada je rekao da će Turska „uskoro preduzeti nove korake u vezi sa nedovršenim delovima projekta koji smo započeli u bezbednoj zoni dubokoj 30 kilometara koju smo uspostavili duž naše južne granice“.
Sredinom aprila, Turska je takođe poslala trupe u Irak, ciljajući na kurdske milicije u severnim regionima Metina, Zap i Avasin-Basjan u, kako je nazvala operaciju Kandža-Lock. Bagdad je osudio operaciju kao narušavanje svog suvereniteta, ali nije mogao ništa da uradi povodom toga.
Ankara je izvela nekoliko vojnih operacija protiv Kurda u severnoj Siriji – 2016, 2018. i 2019. godine.
Turska trenutno kontroliše delove sirijskih provincija Alep, Raka i Hasakah, pored podrške militanata u Idlibu.
Kurdske milicije u Siriji poznate kao Jedinice za zaštitu naroda (IPG) udružile su se sa SAD u njihovoj borbi protiv Islamske države (IS, ranije ISIS). Godine 2019. američke snage su se žurno povukle iz tog područja neposredno pre turske invazije. Povukli su se iz većih gradova Rake i Manbidža, a zamenila ih je sirijska vojska zajedno sa ruskom vojnom policijom.
Ni Damask ni Moskva nisu komentarisali dosadašnji razvoj događaja.