Turska se i dalje protivi stvaranju jedinstvene kiparske federacije, rekao je predsednik Redžep Tajip Erdogan u sklopu događanja na tom ostrvu, na kojem se obeležava 50. godišnjica turske invazije.
„Smatramo da mogućnost rešenja koje se temelji na jedinstvenoj federalnoj državi na Kipru nije moguća“, rekao je turski predsednik tokom posete severnom delu podeljenog ostrva koji je pod turskom kontrolom.
Godine 1974. kiparski Grci, nacionalisti i tadašnja vladajuća diktatura u Atini želeli su da ujedine Kipar sa Grčkom , što je rezultiralo vojnim udarom na ostrvu.
Da bi sprečila ujedinjenje s Grčkom, Turska je vojno intervenisala i od tada je ostrvo podeljeno.
Predsednik kiparskih Grka Nikos Kristodoulidis već je odbacio poziv svojega kolege, predsjednika ciparskih Turaka Ersina Tatara na dvodržavno rješenje.
„Ni pod kojim uslovima ne raspravljamo o dvodržavnom rešenju“, istakao je u četvrtak kiparski predsednik Nikos Kristodoulides.
A grčki premijer, Kirjakos Micotakis, pozvao je u subotu na ujedinjeni Kipar.
„Prošlo je pola veka od nacionalne tragedije Kipra… Mi se zalažemo za evropsku državu, ujedinjenu i utemeljenu na rezolucijama UN-a. Bez strane okupacijske vojske“, napisao je Micotakis na društvenoj platformi X.
Rešenju s dvema državama protive se, osim Nikozije, i Evropska unija i Ujedinjene nacije. Cilj UN-a oduvek je neki oblik federacije sa središnjom vladom.
Erdogan je u međuvremenu rekao da je Ankara „spremna da pregovara i uspostaviti trajni mir i rešenje na Kipru“, ali je istovremeno izneo optužbu da su kiparski Turci diskriminisani i da im nije dopušteno da koriste energetske resurse ostrva.