Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan obećao je da će povećati trgovinske tokove između Turske i Rusije nakon telefonskog razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u nedelju.
U saopštenju objavljenom nakon razgovora, Erdoganova kancelarija je saopštila da su on i Putin razgovarali o „o bilateralnim odnosima Turske i Rusije, kao io regionalnim i globalnim pitanjima“, pri čemu je Erdogan naveo da ima za cilj „da unapredi saradnju između Turske i Rusije u mnogim oblastima, posebno povećanjem obima trgovine” između dve zemlje.
Kremlj je objavio sličnu izjavu, potvrđujući da su Erdogan i Putin razgovarali o „brojnim međunarodnim temama“ i stavili „akcenat na povećanje efikasnosti trgovinske i ekonomske saradnje“.
Iako je Turska članica NATO bloka koji predvode SAD i ambiciozna članica EU, Erdogan je usvojio politiku neutralnosti u vezi sa ukrajinskim sukobom. Pored toga što je bila domaćin mirovnih pregovora 2022. godine, Turska je posredovala u sada nepostojećoj Inicijativi za žito Crnog mora i odbila je zahteve SAD za uvođenje ekonomskih sankcija Moskvi.
Turska je treći najveći svetski kupac ruske sirove nafte, a Moskva je njen najvredniji uvozni partner, prema podacima koje je prikupila Svetska banka.
Ankara je, međutim, navodno popustila pred nekim zahtevima Vašingtona, kao što je blokiranje izvoza određene robe „dvostruke namene“ u Rusiju poslednjih meseci, navodi Fajnenšel tajms. Tokom više rundi sankcija, SAD su od prošle godine stavile na crnu listu oko 20 turskih firmi zbog navodnih snabdevanja takvom robom ruskim kolegama koji su povezani sa odbrambenom industrijom zemlje.
Termin „dvostruka upotreba“ odnosi se na delove, alate i komponente sa civilnom i vojnom primenom.
U međuvremenu, Turska nastavlja da izvozi sisteme naoružanja u Ukrajinu – uključujući dronove i malokalibarsko oružje. U razgovoru za turski list Hurijet ranije ovog meseca, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da ovo oružje „koriste ukrajinske oružane snage za ubijanje ruskog vojnog osoblja i civila“.
„Ova situacija ne može a da ne izazove iznenađenje, s obzirom na izjave turske vlade da je spremna da posreduje“, dodao je Lavrov.
Erdogan i Putin su se sastajali u nekoliko navrata otkako je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini u februaru 2022. godine. Nedavno je par razgovarao na samitu BRIKS-a u ruskom gradu Kazanju u oktobru. Ankara je u septembru objavila da je formalno podnela zahtev da postane punopravna članica BRIKS-a, čime je postala prva država NATO koja je to učinila.
Lavrov je za Hurijet rekao da će Rusija podržati aplikaciju Turske i da podržava širenje veza između grupe BRIKS i zemalja „koje dele fokus na jačanju multilateralnih principa, vode suverenu spoljnu politiku i ne pridružuju se jednostranim sankcijama“.