Elon Mask i Riši Sunak razgovaraju o Kini, robotima ubicama i smislu života

Elon Mask i Riši Sunak razgovaraju o Kini, robotima ubicama i smislu života

Milijarder Elon Mask pozdravio je angažovanje Kine na bezbednosti veštačke inteligencije i rekao da želi da vidi Peking u vezi sa Britanijom i Sjedinjenim Državama po tom pitanju, govoreći u četvrtak u Londonu zajedno sa britanskim premijerom Rišijem Sunakom.

Mask je podržao uključivanje Kine u prvi Samit o AI bezbednosti, koji je bio domaćin u Blečli parku u Engleskoj, koji je okupio vodeće kompanije i nacije zajedno da dogovore početne korake o tome kako da upravljaju rizicima vrhunskih AI modela.

„Ako su Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo i Kina usklađene po pitanju bezbednosti, onda će to biti dobra stvar, jer je tamo rukovodstvo generalno“, rekao je on.

Mask, koji je u maju imao kraljevski tretman tokom posete Kini, pozdravio je to što je Peking učestvovao u razgovorima o bezbednosti veštačke inteligencije na tom događaju.

„Mislim da je bilo neophodno imati ih ovde, zaista. Ako nisu učesnici, to je besmisleno.

Sunak je intervjuisao Maska – koga je Britanija proslavila kao zvezdanog gosta na dvodnevnom samitu – na maloj bini u pozlaćenoj prostoriji u londonskom Lankaster hausu, jednom od najraskošnijih vladinih mesta, koje se često koristi za diplomatske funkcije.

Samopriznati tehnološki štreber Sunak rekao je da se oseća „privilegovano i uzbuđeno“ što je ugostio Maska i iskoristio priliku da napravi ne baš suptilan investicioni predlog kada je osnivač Tesle (TSLA.O) i SpaceKs rekao da su startap firmama potrebne visoke nagrade da bi uzele rizika u sektoru.

„Mi u velikoj meri imamo poreski sistem koji to podržava“, rekao je Sunak.

Eklektična diskusija se odvijala pred pozvanom publikom od desetina drugih poslovnih lidera, što je poslednji događaj na dvodnevnom samitu koji se smatra velikim korakom napred u iskorištavanju veštačke inteligencije zauvek tako što se počinje razmišljati o ozbiljnim rizicima koje ona može predstavljati.

Mask i Sunak su se složili oko moguće potrebe za fizičkim „isključivanjima“ kako bi se sprečilo da roboti otiču kontroli na opasan način, pozivajući se na filmsku franšizu „Terminator“ i druge naučno-fantastične filmove.

„Svi ovi filmovi sa istim zapletom se u osnovi završavaju tako što ih osoba isključi“, rekao je Sunak, dodajući da je važnost fizičkog isključivanja bila deo diskusija na samitu ranije tokom dana.

Mask je rekao Sunaku da misli da je veštačka inteligencija „najviše remetilačka sila u istoriji“, spekulišući da će tehnologija biti u stanju da „uradi sve“ i da zapošljavanje kakvo danas poznajemo postane prošlost.

„Ne znam da li to ljudima čini prijatnim ili neprijatnim“, rekao je on.

„To je i dobro i loše. Jedan od izazova u budućnosti biće, kako da pronađemo smisao života ako imate magičnog duha koji može da radi sve što želite?“