PORTLAND — Dok su stanovnici Nove Engleske proslavljali Badnje veče, operater električne mreže se približio naručivanju neprekidnih isključenja struje nego što je to bio slučaj u više od četiri godine, pošto nekoliko elektrana nije uspelo da isporuči rezervni kapacitet.
ISO Nova Engleska nametnula je kazne od otprilike 39 miliona dolara operaterima elektrana zbog propusta da obezbede rezerve tokom niza faktora, uključujući ekstremnu hladnoću u delovima Severne Amerike.
„Nije bilo Badnje veče koje smo očekivali“, rekao je u ponedeljak Metju Kakli, portparol ISO Nove Engleske.
Operater elektroenergetske mreže morao je da zaroni u rezerve dok je arktička eksplozija zahvatila veliki deo SAD i Kanade, što je zahtevalo kontrolisane nestanke struje na drugim mestima, dok je desetine hiljada stanovnika Nove Engleske bilo u mraku nakon snažne oluje.
Deo problema je bio što je Kvebek prekinuo deo struje namenjene SAD zbog ekstremne hladnoće u kanadskoj provinciji, rekao je Kakli.
Deklaracija o „nedostatku kapaciteta“ u 16:30. značilo je da nema dovoljno rezervi, a neke elektrane odgovorne za premošćavanje jaza ili nisu radile ili su bile van mreže, rekao je on.
Sa maksimalnim sistemom i malom sigurnosnom mrežom, sledeći korak bi bio da se zatraže dobrovoljne mere očuvanja ili zatamnjenja.
Ali problem je brzo nestao jer je deklaracija o nedostatku ukinuta za manje od tri sata pošto je potražnja potrošača opala tokom večernjih sati, rekao je Kaklei.
Poslednji put kada je situacija bila tako strašna bila je tokom vikenda praznika rada 2018. godine, kada je naplaćeno 36 miliona dolara kazni, rekao je on.
Scenario za Badnje veče je podvukao zavisnost regiona od drugih regiona, rekao je David Littell, advokat za zaštitu životne sredine i komunalne usluge koji je ranije radio u Komisiji za javna preduzeća Mejna.
„U struji, kao i na svim energetskim tržištima, bolno smo zavisni od onoga što se dešava u susednim kontrolnim oblastima kao što su Kvebek, Njujork i Srednji zapad“, rekao je Litel u mejlu.
Pravila privatnosti su sprečila operatera električne mreže da javno identifikuje elektrane sa lošim performansama i njihove vlasnike, rekao je Kaklei.
Pravila o elektroenergetskoj mreži zahtevaju da se finansijske kazne raspodele među operaterima elektrana koji su se pojačali da zadovolje potražnju, rekao je on.
Sistem je funkcionisao kako je predviđeno, ali kazne ne bi pomogle obveznicima plaćanja poreza da su bili podvrgnuti isključenju struje, rekao je Littell, koji je sugerisao da neuspeh komunalnih preduzeća postavlja pitanje da li su kazne dovoljno oštre da osiguraju rezultate.
Na kraju, situacija za Badnje veče u Novoj Engleskoj nije bila tako ekstremna kao u drugim delovima zemlje.
Snabdevanje prirodnim gasom, ključnim izvorom energije za elektrane u Novoj Engleskoj, nije bilo faktor, rekao je Kakli. U stvari, lož ulje je tokom tog perioda postalo ekonomičnije od proizvodnje na gas, rekao je on.