Jedna od najvećih američkih fabrika koja proizvodi tečni prirodni gas za izvoz oštećena je u eksploziji i požaru u sredu, što je primoralo postrojenje na obali Meksičkog zaliva u Teksasu da prestane sa radom u potezu za koji se očekuje da će uticati na evropska i azijska tržišta.
„Kao rezultat današnjeg požara, postrojenje za utečnjavanje Freeport LNG-a je trenutno zatvoreno i ostaće zatvoreno najmanje tri nedelje“, objavila je kompanija u sredu uveče, ne dajući više detalja.
Ranije tokom dana, kompanija je priznala „incident“ u svom objektu u Kintani, oko 112 kilometara južno od Hjustona, ali je rekla da niko od zaposlenih nije povređen i da nema rizika za zajednicu.
Tačan uzrok požara i obim štete ostaju nejasni. Nakon što su neki svedoci prijavili jak prasak i veliku vatrenu loptu u okolini, lokalna TV je emitovala snimak iz vazduha kako se voda izliva na objekat, ali bez znakova otvorenog plamena.
Postrojenje u Freeportu superhladi i teči oko 2 milijarde kubnih stopa prirodnog gasa dnevno, ili otprilike 20 procenata celokupnog američkog izvoznog kapaciteta. Ukupan američki izvoz LNG-a iznosio je oko 9,75 bcf dnevno 2021. godine, što je rekordnih 100 milijardi kubnih metara, prema Upravi za energetske informacije.
Lokalne cene prirodnog gasa u SAD pale su u sredu za više od 6 odsto, ali se očekuje da će incident imati suprotan efekat i šire posledice po globalna tržišta.
Posebno se Evropa već suočava sa velikom energetskom krizom kao rezultatom poremećaja u lancima snabdevanja nakon pandemije, zajedno sa sankcijama bez presedana uvedenim protiv Moskve. Uprkos svim naporima da se prekinu veze, EU i dalje dobija oko 40% svog ukupnog uvoza prirodnog gasa iz Rusije, uglavnom putem gasovoda, pošto je kupila oko 155 milijardi kubnih metara 2021.
U međuvremenu, američki izvoz u EU je prošle godine bio nešto više od 22 milijarde kubnih metara. Predsednik Džo Bajden je navodno obećao da će ove godine povećati isporuke LNG-a za 15 milijardi kubnih metara, ali neki analitičari kažu da SAD već proizvode tu robu punim kapacitetom i da bi svaki dodatni gas išao u Evropu morao da se uzme iz izvoza. prvobitno namenjen drugim kupcima.