Eksperti UN stižu u Honduras da istraže postavljanje antikorupcijske misije

Eksperti UN stižu u Honduras da istraže postavljanje antikorupcijske misije

Ekspertska misija UN stigla je u Honduras da ispita uspostavljanje međunarodne antikorupcijske misije u toj centralnoameričkoj zemlji, koja je opterećena široko rasprostranjenom korupcijom koja pogoršava siromaštvo i imigraciju, saopštile su u nedelju vlasti Hondurasa.

Levičarska predsednica Ksomara Kastro obećala je tokom svoje kampanje da će uspostaviti komisiju za borbu protiv korupcije poznatu kao Međunarodna komisija protiv korupcije i nekažnjivosti u Hondurasu (CICIH). Godinu i po dana nakon preuzimanja dužnosti, grupe civilnog društva su postale frustrirane kašnjenjem u procesu jer vlada i Ujedinjene nacije još nisu postigle dogovor o obimu potencijalne komisije.

Kastrova vlada je u decembru potpisala pismo o namerama sa UN da promoviše postavljanje misije u Hondurasu, gde američke diplomate kažu da se gubi 3 milijarde dolara godišnje, a lokalne vlasti kažu da 74 odsto stanovništva živi u siromaštvu.

„Počećemo da pregovaramo sa misijom UN o uslovima za uspostavljanje međunarodnog tela za borbu protiv korupcije“, rekao je ministar inostranih poslova Hondurasa Eduardo Enrike Reina u nedelju lokalnim medijima, dodajući da vlada „stremi da uživa autonomiju za krivično gonjenje korupcija“.

Dužina boravka misije u Hondurasu za sastanke sa različitim sektorima nije precizirana.

UN su ranije pozvale na ukidanje ili reformu niza zakona koji ometaju sposobnost javnog ministarstva da istražuje i krivično goni zvaničnike i zakonodavce za zloupotrebu javnih sredstava i pranje novca. Nezavisnost CICIH-a da istražuje zločine takođe je bila ključna tačka zastoja u pregovorima.

CICIH bi bila druga komisija za borbu protiv korupcije koja bi delovala u Hondurasu. Godine 2016. uspostavljena je Misija za podršku protiv korupcije i nekažnjivosti u Hondurasu (MACCIH) uz podršku Organizacije američkih država (OAS) i Obamine administracije

MACCIH je razotkrio korupciju zvaničnika, zakonodavaca i političara, od kojih su mnogi povezani sa bivšim predsednikom Huanom Orlandom Ernandezom, koji je izručen Sjedinjenim Državama pod optužbom za trgovinu drogom nakon što je napustio vlast početkom 2022.

Misija je napustila Honduras 2020. godine nakon što OAS nije uspela da postigne dogovor sa vladom Ernandeza o produženju svog boravka.