Rusko mučenje ukrajinskih civila i ratnih zarobljenika je zločin protiv čovečnosti, rekli su u četvrtak stručnjaci za ljudska prava koje podržavaju UN.
Erik Møse, predsednik nezavisne komisije koja istražuje kršenje ljudskih prava u Ukrajini, rekao je novinarima da je panel ranije opisao široko rasprostranjenu i sistematsku upotrebu torture u Ukrajini i Rusiji protiv civila i zatvorenika, muškaraca i žena, kao ratni zločin.
„Naši nedavni nalazi pokazuju da su ruske vlasti počinile torturu u svim pokrajinama Ukrajine koje su bile pod njihovom kontrolom, kao iu pritvorskim objektima koje je komisija istražila u Ruskoj Federaciji“, rekao je on.
Ruska misija Ujedinjenih nacija saopštila je da nema komentar na konferenciju za štampu ili izveštaj komisije, koju je imenovao Savet UN za ljudska prava sa sedištem u Ženevi.
Mese je rekao da je komisija istražno telo. On je napomenuo da ukrajinski generalni tužilac i Međunarodni krivični sud istražuju moguće ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Ukrajini i od komisije će se možda tražiti dokazi.
Komesari su pregledali izveštaje iz 41 različitog pritvorskog centra, od improvizovanih centara do dobro uspostavljenih objekata, u devet okupiranih regiona Ukrajine i osam oblasti u Rusiji, rekao je Møse.
On je rekao da je komisija identifikovala dodatne dokaze da su nasilne prakse uobičajene u ruskim pritvorskim objektima takođe praktikovane u sličnim objektima u oblastima koje je okupirala Rusija u istočnoj Ukrajini, rekao je on.
Komisija je takođe pronašla dodatne dokaze o stalnoj upotrebi seksualnog nasilja kao oblika mučenja, rekao je Møse.
Zatvorenici su bili podvrgnuti silovanjima, dugim periodima prisilne golotinje, pretresima tela i još mnogo toga, rekla je članica komisije Vrinda Gover. Ona je rekla da je većina ratnih zarobljenika prijavila da su bili izloženi seksualnom nasilju i da su trpeli dugotrajne psihičke traume.
Ukrajinci u pritvorskim objektima u Ukrajini i Rusiji takođe su prijavili „brutalnu takozvanu proceduru prijema“, rekao je Gover.
„Oštre prakse osmišljene da uplaše, slome, ponize, prisile i kažnjavaju pritvorenike su korišćene rutinski“, rekla je ona.
Za praćenje pritvorenika korišćene su nadzorne kamere, a za svako kršenje pravila izricane su teške kolektivne kazne pritvorenicima, dok su „ispitivanja bila praćena nekim od najnasilnijih dokumentovanih postupaka“, rekao je Gover.
Član Komisije Pablo de Grejf rekao je novinarima da sada ima dokaze o ruskoj organizacionoj strukturi koja je koordinirala i omogućila mučenje u pritvorskim objektima.
„Štaviše, Komisija sada ima dokaze da su rukovodstvo pritvorskih objekata ili druge ruske vlasti višeg ranga naredile, ohrabrile, tolerisale ili preduzele nikakve radnje da zaustave mučenje ili zlostavljanje“, rekao je de Grif.
Mese je rekao da je istraga komisije takođe otkrila da su ruske bezbednosne snage i osoblje prenele nasilne prakse prema pritvorenicima u Rusiji u pritvorske objekte koje vodi Rusija u oblastima koje je ona okupirala u Ukrajini.
„Na osnovu ovog skupa dokaza, zaključili smo da su ruske vlasti delovale u skladu sa koordinisanom državnom politikom mučenja ukrajinskih civila i ratnih zarobljenika“, rekao je on. „Dakle, pored mučenja kao ratnog zločina, počinili su i mučenje kao zločin protiv čovečnosti.“