Šef IAEA Grosi ukazuje na neslaganja među ekspertima u izveštaju iz Fukušime

Šef IAEA Grosi ukazuje na neslaganja među ekspertima u izveštaju iz Fukušime

Šef nuklearne straže UN-a rekao je u petak da su jedan ili dva tima međunarodnih eksperata koji stoje iza njegovog izveštaja koji daje zeleno svetlo za ispuštanje prečišćene radioaktivne vode u Japanu iz oštećene elektrane Fukušima možda zabrinuti.

Upitan da li postoji bilo kakvo neslaganje među stručnjacima koji stoje iza izveštaja, koji uključuje učesnike iz 11 zemalja, uključujući Kinu, najžešći kritičar japanskog plana, Rafael Grosi je rekao Rojtersu:

„Čuo sam da se to govori… ali opet, ono što smo objavili je naučno besprekorno.“

U svom prvom intervjuu od objavljivanja izveštaja u utorak, Grosi je rekao da mu niko od stručnjaka nije direktno izneo zabrinutost i nije elaborirao kako je čuo za to pitanje.

Kineske državne novine Global Times u četvrtak su saopštile da je Liu Senlin, kineski stručnjak u tehničkoj radnoj grupi IAEA, razočaran „ishitrenim“ izveštajem i rekao je da je doprinos stručnjaka ograničen i da se koristi samo za referencu.

Liu nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Radna grupa koju je IAEA osnovala 2021. godine da preispita sigurnost plana Japana za oslobađanje vode od oko 500 olimpijskih bazena iz elektrane uništene u cunamiju pre više od jedne decenije, takođe uključuje članove iz Argentine, Australije, Kanade, Francuske. , Maršalska ostrva, Južna Koreja, Rusija, Britanija, SAD i Vijetnam, navodi nadzorni organ.

Peking je kritikovao izveštaj IAEA u kojem se navodi da telo ne bi trebalo da podržava plan koji predstavlja rizik po morski život i zdravlje ljudi, uprkos uveravanjima Japana i IAEA da će imati zanemarljiv uticaj na životnu sredinu.

Grosi je rekao da izveštaj IAEA ne predstavlja odobrenje plana i da Tokio mora da donese konačnu odluku o puštanju vode koja bi trebalo da počne kasnije ovog leta.

„Mi ne podržavamo plan niti preporučujemo da se to uradi. Kažemo da je ovaj plan u skladu sa standardima“, rekao je Grosi.

„Ne zauzimamo ni jednu stranu. Nisam na strani Japana ili Kine ili Koreje. Standardi važe za sve na isti način“, dodao je on.

Neki japanski zvaničnici su zabrinuti da bi Kina, najveći kupac njenog izvoza morskih plodova, mogla zaustaviti kupovinu tih artikala nakon što Tokio počne sa ispuštanjem vode, za koji se očekuje da će biti potrebno do 40 godina.

Južna Koreja, koja je ranije izrazila zabrinutost zbog oslobađanja, saopštila je u petak da poštuje reviziju IAEA.

Pre nego što voda bude puštena u okean, Japan kaže da će biti filtrirana kako bi se uklonila većina radioaktivnih elemenata osim tricijuma, izotopa vodonika koji je teško odvojiti od vode. Tretirana voda će se zatim razblažiti na znatno ispod međunarodno odobrenih nivoa, kaže Japan.

Pored različitih stepena međunarodnih kritika, plan je takođe naišao na otpor kod kuće, posebno među ribarskom zajednicom zabrinutom zbog potražnje za njihovim proizvodima.

Grosi je rekao da razume zabrinutost jer se „ništa identično“ ovom izdanju nije dogodilo ranije. On je, međutim, dodao da su uz kritike plana priložene i „određene političke agende“, bez detaljnijeg objašnjenja.