Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena skoro odmah ublažava sankcije sektoru nafte i gasa u Venecueli kao odgovor na izborni sporazum 2024. koji je postignut između vlade Venecuele i opozicije u zemlji, rekao je Rojtersu visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta.
SAD su uvele oštre sankcije Venecueli kako bi kaznile vladu predsednika Nikolasa Madura nakon njegovog reizbora 2018, što su američke i druge zapadne vlade odbacile kao laž. Od 2019. godine, američke sankcije zabranjuju državnoj naftnoj kompaniji PDVSA da izvozi na izabrana tržišta.
Zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da SAD uglavnom ublažavaju sankcije vezane za energiju, ali da su spremne da ponište te korake ako Madurova vlada ne uspe da ukine zabranu opozicionim predsedničkim kandidatima i oslobodi političke zatvorenike.
Bajdenova administracija, koja je dugo obećavala ublažavanje sankcija u zamenu za demokratske ustupke od Madura, izdaje dozvole i ovlašćenja koja će uključivati omogućavanje Karakasu da nastavi poslovanje sa karipskim zemljama, rekao je zvaničnik.
To označava značajan korak u povećanom angažmanu Bajdenove administracije sa Venecuelom, udaljavajući se od kampanje „maksimalnog pritiska“ bivšeg predsednika Donalda Trampa protiv države članice OPEK-a kojom upravljaju socijalisti.
Potezi SAD usledili su nakon sporazuma postignutog u utorak na Barbadosu između Madurove vlade i opozicije koju podržavaju SAD o izbornim garancijama za glasanje pod nadzorom međunarodne zajednice koje će se održati u drugoj polovini 2024.
Ali sporazum nije uklonio zabrane opozicionim kandidatima kojima je vlada zabranila obavljanje javnih funkcija i nije pominjao oslobađanje političkih zatvorenika, što nije u skladu sa onim što su SAD želele da vide.
SAD pozdravljaju izborni sporazum, ali ga smatraju „delimičnim sporazumom u pravcu izborne mape puta“, rekao je zvaničnik, dodajući da su SAD spremne da preduzmu više koraka oko ključnog energetskog sektora Venecuele. „Danas, sutra, to će se brzo dogoditi“.
Zvaničnik je, međutim, upozorio da će odluke SAD o ublažavanju sankcija zavisiti od toga da li se Maduro pridržava najnovijeg sporazuma i radi na slobodnim i poštenim izborima.
„Spremni smo da preduzmemo konkretne akcije, ali ako oni ne ispune svoje obaveze, mi svakako možemo povući te pozitivne podsticaje“, rekao je zvaničnik.
Zvaničnik je takođe izrazio optimizam da će proces dovesti do oslobađanja u „relativno bliskom roku“ Amerikanaca koji su zatvoreni u Venecueli i koje su SAD osmislile kao nezakonito pritvorene.
Razgovori između vlade i opozicije, koji imaju za cilj da obezbede izlaz iz dugotrajne političke i ekonomske krize u Venecueli, nastaviće se na neodređeni datum, saopštile su stranke.
U sporazumu se kaže da svaka strana može da izabere svog kandidata za 2024. u skladu sa svojim internim pravilima, ali nije poništila zabrane nekim opozicionim ličnostima – uključujući i favorita na izborima 22. oktobra Mariju Korinu Mačado – koje ih sprečavaju da budu na funkciji.
Opozicioni izvor u Karakasu u sredu je rekao da ima još mnogo toga da se uradi i da je ukidanje zabrana suština pregovora. Neke opozicione ličnosti izjavile su Rojtersu u ponedeljak da sumnjaju da će Madurova administracija ispuniti predizborna obećanja.
Međutim, drugi opozicioni izvor rekao je da je taj sporazum obezbedio neke ustupke od Madura.
Očekuje se da će se Maduro, predsednik od 2013. godine, ponovo kandidovati, ali još nije formalizovao svoju kandidaturu.