Ekskluzivno: Nvidijini planovi za prodaju Huaveju ugroženi ako SAD ograniči isporuke kompanijama sa crne liste

Ekskluzivno: Nvidijini planovi za prodaju Huaveju ugroženi ako SAD ograniči isporuke kompanijama sa crne liste

Planovi američkog proizvođača čipova Nvidia Corp da proda tehnologiju kineskom Huaveju bili bi osujećeni ako američka vlada nastavi sa predlogom da dodatno ograniči isporuke kompaniji sa crne liste, pokazuje nacrt izveštaja vladinog izvođača radova.

Bajdenova administracija razmatra ograničavanje artikala koje ovlašćuje američkim kompanijama da isporučuju gigantu telekomunikacione opreme Huavei Technologies Co, koji je dodat na američku trgovinsku crnu listu 2019. godine, ali koji nastavlja da prima milijarde u američkoj robi prema specijalnom planu koji je sproveo Tramp. administracija.

„Predložena izmena licenciranja (odseka za trgovinu) za 2023. verovatno će imati veliki ekonomski uticaj na Nvidiju“, navodi se u izvodima nacrta izveštaja koji je video Rojters, a koji se odnosi na „vrednost licence na čekanju“.

Nvidijini planovi da proda Huaveju nisu ranije prijavljeni.

Portparol Nvidije je odbio da komentariše dokument, rekavši: „Tržište Kine predstavlja značajnu priliku za američku industriju poluprovodnika. Iako nismo u mogućnosti da komentarišemo bilo koje nerešene zahteve za licencom, radimo sa kupcima i partnerima širom sveta kako bismo ispoštovali sve primenjive kontrolu izvoza i zadovoljavanje tržišne potražnje“.

Visoki zvaničnik Stejt departmenta rekao je da je dokument preliminarni nacrt koji je pripremio izvođač i da ministarstvo „ne bi odobrilo izveštaj u njegovom sadašnjem obliku“. Takođe se navodi da je vlada „napisala i ugovorila više izveštaja o ovoj temi, na osnovu različitih nepredviđenih okolnosti, koji dolaze do veoma različitih zaključaka“.

Bela kuća i Ministarstvo trgovine odbili su da komentarišu. Huavei nije odgovorio na zahtev za komentar.

Dokument pokazuje da Bajdenova administracija nastoji da proceni uticaj predloženih promena politike Huaveja na američke kompanije pre nego što nametne nova pravila koja bi mogla da umanjuju projektovane tokove prihoda u vreme kada je tehnološka industrija već potresena. Takođe pruža neobičan uvid u politički osetljivo pitanje koje američke kompanije traže poslovne veze sa Huavejem, jednom od najkaznjenijih kineskih kompanija u Vašingtonu.

Rojters nije mogao da sazna detalje konkretne promene politike čiji se uticaj procenjuje u izveštaju.

Izveštaj je sugerisao da bi Kualcomm verovatno pretrpeo „umeren ekonomski uticaj“ zbog promene politike, za razliku od Huaveja. Zaista, gubitak pristupa Kualcomm-ovim modemskim čipovima bi imao veći uticaj na Huavei, predviđa se u izveštaju, budući da se Huavei „u velikoj meri oslanja na Kualcommove modemske čipove da bi podržao svoju ponudu pametnih telefona“.

Kualcomm nije odgovorio na zahtev za komentar.

Rojters je 2021. izvestio da su američki zvaničnici odobrili aplikacije za licence vredne stotine miliona dolara za Huavej da kupi čipove za svoje rastuće poslovanje sa automobilskim komponentama, uključujući komponente vozila kao što su video ekrani i senzori, pošto su trgovinska ograničenja osakatila druge poslovne linije.

Huavej je stavljen na „listu entiteta“ 2019. godine zbog straha da bi mogao špijunirati Amerikance i navoda da krade intelektualnu svojinu i krši sankcije. SAD zahtevaju da dobavljači traže posebnu dozvolu koja se obično odbija kada prodaju američku robu kompanijama na listi. Međutim, Trampova administracija je uvela blažu politiku za Huavej, blokirajući njegov pristup 5G čipovima, ali dozvoljavajući da se drugi predmeti kao što su 4G čipovi isporučuju kompaniji.

Najviši zvaničnik za kontrolu izvoza u Ministarstvu trgovine, Alan Estevez, rekao je ove nedelje da je politika iz Trampove ere koja dozvoljava da se američka tehnologija ispod „nivoa 5G“ isporuči Huaveju „pod procenom“.

Međutim, izvori kažu da postoje razlike u administrativnim izgledima oko toga koliko daleko treba ići: neki zvaničnici zagovaraju blokiranje svih licenci dobavljačima Huaveja i opoziv postojećih ovlašćenja, dok drugi žele da prošire ograničenja samo na 4G čipove i druge ciljane tehnologije u budućnosti.